Nemá obdoby: nové ruské BVP T-15 bylo nazváno velkým nebezpečím

Bojové vozidlo pěchoty nové generace T-15, jehož základem je stejně jako v případě tanku T-14 platforma Armata, je pro ruská vojska stejně důležité jako jeho těžký „příbuzný“, píše Military Watch Magazine. Časopis uvádí, že nový bojový stroj je značným nebezpečím pro potenciální protivníky RF.

Během studené války se předpokládalo, že BVP musí vydržet nejen zásahy z reaktivních granátometů, ale i chránit posádku a výsadek před jadernou a chemickou kontaminací — předpokládalo se, že v případě konfliktu mezi NATO a zeměmi Varšavské smlouvy budou ve velkém měřítku používány zbraně hromadného ničení. T-15 je postaveno v souladu s těmito představami, ale při jeho výrobě byla brána v úvahu i zkušenost, získaná Ozbrojenými silami RF po rozpadu SSSR. Například zkušenost z městských bojů. Následkem toho je T-15, stejně jako izraelské BVP Namer, vytvořeno na základě tanku Merkava IV, spojuje myšlenku BVP z doby studené války s koncepcí moderního tanku.

Na vozidlo určené pro dopravu osob je T-15 nezvykle těžké — jeho hmotnost převyšuje váhu tanků T-80 a T-90 o několik tun. Na stroj je instalován bojový modul Epocha s 30mm automatickým dělem 2A42, protitankovými raketami Kornet a 7,62mm kulometem. K dnešnímu dni je Kornet D jednou z nejlepších protitankových raket na světě.

Protitanková řízená střela,realizující koncepci „vystřelil a zapomněl“, umožňuje T-15 střílet na několik cílů současně. Kromě toho je raketa určena k překonávání dynamické a aktivní obrany. Dokonce i starší verze Kornetu ničily v boji izraelské Merkava IV a americké M1 Abrams. Nejnovější varianty rakety jsou schopné se vypořádat s jakýmkoliv moderním tankem.

Stejně jako v případě tanku T-14 nemají USA a jejich evropští partneři analogii BVP T-15. Nejbližším ekvivalentem můžeme nazvat možná pouze již uvedený izraelský Namer.
Na závěr můžeme říci, že T-15 je inovační BVP, které bude účinně doplňovat tank Т-14.


Není zde článek celý?