O dětech, které se opakovaně pokoušejí o sebevraždu

Lékaři bez hranic charakterizují tábor Moria na ostrově Lesbos  jak obrovský blázinec v otevřeném prostranství, v důsledku jeho přeplnění a nehygienických podmínek. Minulé úterý se teenager pokusil oběsit se na stožáru. V srpnu se málem podařilo desetiletému chlapci spáchat sebevraždu. 

V táboře žije 9000 uprchlíků. Je systemizován pro 3000 lidí. Uprchlíci žijí ve skupinách po třiceti, nacpaní do stanů či do kovových kontejnerů, mezi nimiž je jen několik centimetrů. Všude jsou odpadky a horký vzduch je proto téměř nedýchatelný. 

Většina lidí přichází z válkou rozvrácených zemí, jako je Sýrie, Irák a Afghánistán. Připlouvají na člunech z  tureckých měst Ayvalik a Canakkale. V důsledku kontroverzní dohody mezi Evropskou unií a Tureckem nemají uprchlíci možnost se z ostrova Lesbos dostat nikam dál. 

„I když většina uprchlíků, kteří přicházejí do tábora Moria, je ztraumatizována poté, co uprchli z násilných konfliktů ve svých zemích, podmínky v táboře jejich trauma prohloubily,“ konstatuje Luca Fontana, koordinátor Lékařů bez hranic v táboře.  „Tohle je nejhorší situace, jakou jsem kdy ve své práci viděl.“ 

Asi 84 lidí sdílí jedinou sprchu a 72 lidí sdílí jediný záchod. Kanalizace je tak přeplněná, že výkaly dosahují až k matracím, na nichž spí děti.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Není zde článek celý?