Obrazem: Porážka Babiše a vítězství ODS v grafu a tabulce

Výsledek senátních voleb. Zdroj: ČSÚ |

Senátní volby skončily jasnou porážkou ANO a vítězstvím ODS. Andrej Babiš začal hned po vyhlášení výsledků mluvit o nutnosti změny volebního systému, protože dvoukolový prý jeho strana neumí. Jeho slova jen dokázala důležitost Senátu coby pojistky demokracie a toho, že si ledajaký premiér nebude prosazovat změny volebního systému tak, jak aby vyhovoval právě jeho straně. Babiš zapomíná, že k prosazení podobných nápadů potřebuje podporu v Senátu. A tu teď zřejmě dlouho mít nebude. Jeho kandidáti zcela propadli. Výsledky voleb přinášíme v grafu a tabulkách Českého statistického úřadu.

Zdroj ČSÚ

Nejprve je tu znázornění kandidátů postupujících do druhého kola voleb. Je jasně patrné, že největší porážku už v prvním kole utrpěli komunisté, ČSSD, Piráti a ANO.

Zdroj ČSÚ

Zde jsou údaje o účasti ve druhém kole. Volby měly nízkou účast voličů.

Výsledek senátních voleb. Zdroj: ČSÚ

Kompletní výsledky senátních voleb po druhém kole. U stran je uveden počet získaných mandátů. Komunisté zcela vypadli. Jasná je převaha ODS a kandidátů, které tato strana podpořila.

Zdroj ČSÚ

A v této tabulce jsou jména vítězů – nových senátorů a poražených.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?