Osm nepravd Babišova Stuchlíka v televizi. Asi se nedovolal šéfovi

V debatě České televize se 28. září sešli kandidáti na primátora v hlavním městě. Byli tam Hynek Beran, Jan Čižinský, Zdeněk Hřib, Jakub Landovský, Ondřej Mirovský, Jiří Nouza, Jiří Pospíšil, Marta Semelová, Petr Stuchlík, Bohuslav Svoboda a Ivan Tomeš. Moderoval Jakub Železný.

Server Demagog.cz vyhodnotil výpovědi kandidátů podle kategorií pravdivé, nepravdivé, zavádějící, neověřitelné. Úplně nejhůře dopadl muž, co má číslo na Babiše, Petr Stuchlík. Nepravd pronesl osm. Celé hodnocení si můžete na Demagog.cz přečíst ZDE. Zdůvodnění nepravd od Demagog.cz uvádíme v uvozovkách.

Stuchlík: Nikdo nemůže v České republice vydělávat na lidech v nouzi, protože by to odporovalo licenci ČNB. Ten, komu banka nebo nebankovní subjekt poskytne úvěr, musí splňovat nějaká pravidla.

Realita: „Česká národní banka je od 1. června 2018 ze zákona všeobecným dozorem pro většinu typů úvěrů, uděluje rovněž licence. Je ovšem nepravdou tvrdit, že obchod s lidskou nouzí díky ČNB nefunguje, když praxe je prokazatelně jiná.“

Moderátor Jakub Železný: Do roku 2022, říká ANO, zahájíme stavbu metra D. Proč jste to neudělali už v končícím volebním období?

Stuchlík: Protože jsme byli součástí koalice, která tyto snahy bojkotovala. Paní primátorka (…) představila ten projekt před mnoha měsíci a jsou to lidé jako třeba pan Čižinský, případně Zelení, kteří tyto snahy bojkotovali. A taková paní Kolínská vytvořila úplně umělý problém ze společného podniku.

Realita: „Téma metra D se reálně řešilo až v posledních měsících, a to teprve výkup pozemků. Nejedná se tedy o nějaké soustavné bojkotování návrhu výstavby linky D ze strany Trojkoalice.“

Stuchlík (na Pospíšila): Vaši starostové na severu Prahy to (výstavbu Městského okruhu, pozn. Demagog.cz) blokují dvacet let.

Realita: „První dokumentace pro územní rozhodnutí jako počátek schvalovacího procesu byla podána v roce 2005 a schválena v roce 2008. Od roku 2008, tedy v době před 10 lety, začíná odpor vůči tomuto řízení v úsecích Pražského okruhu 518 a 519.“

Stuchlík: Vždyť vy vylučujete s ním spolupráci (Pospíšil-TOP 09 se Svobodou-ODS, pozn. Demagog.cz)

Realita: „TOP 09 zásadně vylučuje spolupráci pouze s KSČM a SPD.“

Stuchlík: V roce 2002 byl tunel Blanka a Pražský okruh na stejné startovací čáře. EIA měli, všechno dalšího. Dnes Blanka stojí, jezdí se jí, byť ve zkušebním provozu. Na severní částí Pražského okruhu se nic neudělalo, protože to starostové, kolegové tady pana Pospíšila, v Suchdole i dalších částech blokovali.

Realita: „V roce 2002 nebyla situace komplexu Blanka a Pražského okruhu na stejné úrovni. Komplex Blanka je od 19. září 2015 ve zkušebním provozu. Severní část Pražského okruhu je v současnosti na opětovném začátku stavebního a schvalovacího řízení včetně analýzy EIA.“

Stuchlík: Silnice 511 se začala stavět, v Běchovicích.

Realita: „Ohledně výstavby části silničního okruhu kolem Prahy v Běchovicích nebyl ve veřejných zdrojích dohledán průkazný materiál o již započatých pracích.“

StuchlíkJá jsem v roce 2003 vymyslel společně s mými přáteli ve Fincentru Fincentrum Hypoindex, což je dnes jediný a hlavní ukazatel cen hypoték, všichni z něj vycházíme.

Realita: „Společnost Fincentrum, kterou Petr Stuchlík založil a kterou dodnes řídí, přišla v roce 2003 s tzv. Fincentrum Hypoindexem. Ten sice bývá hojně citován v médiích, ale není jediným ukazatelem. Například Česká národní banka má proti jeho metodice výhrady.“

Stuchlík: Je to 18 let mého života, Fincentrum je největší distributor hypoték.

Realita: „Největším distributorem hypoték je už deset let Hypoteční banka.“

Jak je vidět, nemá v tom pan Stuchlík úplně jasno, nebo mu nezáleží na tom, co říká. A to se ANO na billboardech honosí, jak proti aktivistům postaví manažerský přístup. Stuchlíkovi se plete, kdy co bylo, kdo za něco může. Používá oblíbené výmluvy, že když se něco nesplnilo, nebo nepovedlo, mohou za to ti druzí. Svaté ANO se znova pokouší předstírat, jak povládnou odborníci, kteří to prostě zařídí a bude líp.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?