OSN: Svět má už jen asi 12 let, má-li se zachránit před katastrofou globálního oteplování

 

Donald Trump však přislíbil, že Spojené státy – největší zdroj historických emisí – od dohody OSN o boji proti globálnímu oteplování odstoupí. Totéž chce učinit silný kandidát pro brazilské prezidentské volby Jair Bolsonaro, který také plánuje zlikvidovat amazonské dešťové pralesy a otevřít je agrobyznysu.

Svět je v současnosti už o 1C teplejší než v předprůmyslové éře. Po ničivých hurikánech v USA, rekordním suchu v Kapském Městě a lesních požárech v Arktidě varuje IPCC, že klimatické změny už probíhají, a varuje, že každé další dodatečné oteplování zhorší jeho dopady.

Po analýze 6000 vědeckých článků, na než zpráva IPCC odkazuje, konstatují vědci, že změny způsobované pouhým oteplením o půl stupně Celsia je ohromily. „Vidíme rozdíl a je podstatný“.

Pokud dojde ke globálnímu oteplení jen  o 1,5C, množství globálního obyvatelstva vystaveného nedostatku vody bude o 50 procent nižší než při globálním oteplení o 2C.  Menším problémem by byl i nedostatek potravin a stamiliony  lidí by byly méně ohroženy chudobou způsobenou globálním oteplováním.

Při oteplení o 2C bude docházet k extremně horkým obdobím, jaké severní Evropa zažila letos v létě, více lidí bude umírat na horko a bude více lesních požárů.

Největší dopady však budou v přírodě. Hmyz, který je životně důležitý pro opylování pěstovaných plodin, a rostliny při oteplení o 2 stupně přijdou o polovinu svého habitatu. Vzestup hladiny moří by do roku 2100 postihl o 10 milionů lidí více, pokud by došlo ke globálnímu oteplení o 2 stupně.

IPCC doporučuje čtyři způsoby jak dosáhnout oteplení jen o 1,5C. Životně důležité je vysazování nových lesů a přechod k dopravě elektrickými vozidly a rozšíření technologie na ukládání uhlíku.

Znečišťování uhlíkem by do roku 2030 muselo být sníženo o 45 procent a do roku 2050 by muselo být úplně zastaveno.

Nejdůležitější je naléhavost těchto opatření. Především je nutno zastavit likvidaci lesů.

Pokud by zůstalo u omezených opatření, která se provádějí proti globálnímu oteplování nyní, došlo by k oteplení o 3C, což by bylo katastrofální. Autoři zprávy odmítají přijmout porážku. Jsou přesvědčeni, že stále viditelnější škody, způsobované globálním oteplováním, přimějí lidstvo, aby začalo dělat účinné kroky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Není zde článek celý?