Pes, který štěká, zatím nekouše! Proč USA potřebují zvláštní status Donbasu

Ukrajina znovu do roku 2019 prodloužila platnost zákona o zvláštním statusu Doněcké a Luhanské oblasti a tak ukázala, že kyjevské orgány nechtějí poslouchat povstalecký region, uvádějí německé noviny Junge Welt.

List zdůrazňuje, že zvláštní status Donbasu je fikce. Předpokládá se, že má být vytvořen po regionálních volbách, ve skutečnosti to však povede ke konci obou republik.

Jak se autor článku domnívá, problém spočívá v tom, že tento zákon je formálně opřen o minské dohody, které vyžadují stažení zbraní, amnestii pro občany obou regionů a další shovívavost ze strany orgánů Ukrajiny, které o tom však nechtějí ani slyšet. Aktivně je v tom podporují USA.

Pokud by tento zákon nebyl prodloužen, Ukrajina by se automaticky stala stranou, která podkopává minský proces. Poté je velmi pravděpodobný vojenský scénář vyřešení otázky, čímž vzplane válka a kyjevské orgány bude pravděpodobně čekat negativní konec, uvádí list.

A to si vůbec nepřejí západní partneři Ukrajiny a zvláště USA. Je pro ně výhodné, aby situace zůstávala v nejasném stavu a aby na hranici s Ruskem zůstávala „rána“, která bude nadále vyžadovat zdroje a kterou je kdykoliv možné znovu otevřít, uvádějí noviny.

Zároveň USA nadále motivují obnovení nacionalismu, když zejména povolily přijetí fašistického pozdravu v armádě, podotýká se v článku.

„Salám pro nacionalismus, který si teď mlsá ukrajinský přivázaný pes Washingtonu, je obnovení fašistického pozdravu. Psovi povolily štěkat, dokonce ho k tomu motivují. Ale kousat zatím nesmí,“ uzavírají Junge Welt.


Není zde článek celý?