Pijte pivo a nepijte rum! Vědci odhalili pozitivní vliv piva

Specialisté z německé Univerzity Erlangena-Nuremberga objevili pozitivní vliv na lidské zdraví dvou látek, které obsahuje pivo. Studie byla zveřejněna na webu univerzity.

Řeč jde o chemickou sloučeninu xanthohumol a iso-alfa hořkou kyselinu, které obsahuje chmel.

Skupina expertů pod vedením profesora Klausa Hellerbranda zjistila, že xanthohumol je schopný zabránit ztučnění jater, které je vyvoláváno nadváhou a nesprávným stravováním. Tato sloučenina také brání vzniku jizev na tkáni tohoto orgánu. Jak navíc zjistili specialisté, tato látka dokáže ničit rakovinové buňky v játrech a bránit tloustnutí člověka.

Iso-alfa hořké kyseliny zase mohou zabraňovat rozvoji poškození jater, také pozitivně ovlivňují výměnu glukózy a metabolismus tuků.

V jakém stupni se dané látky mohou používat v boji proti tloustnutí, diabetu a rakoviny, ukáží následující testy.

Ale kvůli přítomnosti alkoholu v nápoji může mít pozitivní efekt na lidské zdraví pouze nealkoholické pivo a další potraviny obsahující chmel, uvedli nakonec vědci.

Xanthohumol patří k rostlinným polyfenolům (aromatickým sloučeninám), které zajišťují barvu a chuť rostlin. Látka se nachází výlučně v chmelu a odpovídá za žlutou barvu jeho plodů.

Další ingrediencí chmelu jsou hořké kyseliny, které pivu přidávají jeho typickou chuť. Jejich součástí jsou alfa kyseliny, které se při zahřívání mění na iso-alfa kyseliny.

Dříve italští vědci došli k názoru, že asi půl litru piva denně se blahodárně odráží na fungování srdce, protože pivo obsahuje antioxidanty, fosfor, jód, draslík a hořčík.


Není zde článek celý?