Před třiceti lety pořádali komunisté oslavu vzniku republiky. Den poté hnali občany vodními děly

Zřejmě v rámci přestavby, se kterou si čeští komunisté nevěděli moc rady, rozhodli se soudruzi v roce 1988 opět slavit 28. října jako státní svátek. Stalo se tak opatřením předsednictva Federálního shromáždění z 21. září 1988.

V médiích už se mohlo o něco více mluvit o vyhlášení republiky a Masarykovi. Dokonce byla svolána manifestace, která se konala přesně před třiceti lety 27. října na Václavském náměstí. Od koně až po Můstek stály už před začátkem šedé hloučky zachmuřených mužů z Lidových milicí. S projevem tu vystoupil vedoucí tajemník pražského výboru KSČ Miroslav Štěpán a sdělil, že „republiku si rozvracet nedáme“. Vznik Československa byl podle něj důsledkem revoluční činnosti mas, ačkoliv Masaryk, Štefánik a Beneš u toho taky byli.

Z projevu Miroslava Štěpána.

Když se druhého dne na Václaváku sešli lidé, kteří chtěli slavit doopravdy a po svém, hnaly je orgány vodními děly a psy.

Reakcionáři se sešli záhy u Staroměstského náměstí, odkud byli za pomocí stejných metod hnáni pryč. Policie obklíčila pečlivě i pomník Jana Husa, buď aby lidé nemohli k němu, nebo aby náhodou neslezl a nezačal třeba mluvit jinak, než v čítankách.

Rudé právo 31. 10. 1988.

Vypadali tenkrát ještě mocní, ale také už dost nemocní. Režimu zbývalo už jen třináct měsíců života a nevěděl o tom. Možná to jen tušil a to prozrazovalo tu nervozitu. Kdyby byli výrobci oficiálních hesel sebevědomí, chovali by se jinak.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?