Rada uvedla, proč nemůže být dokončena stavba raketového křižníku Ukrajina

Tajemník Rady pro národní bezpečnost a obranu a poslanec Ivan Vinnyk v rozhovoru pro portál Prestupnosti.net uvedl, že stavba raketového křižníku Ukrajina nemůže být dokončena kvůli nedostatku vhodných zbraní a také nedostatku peněz.

„Bohužel nemohu doporučit žádné pozitivní řešení, protože tak významnou loď dané třídy si Ozbrojené síly Ukrajiny zkrátka nemohou dovolit, pokud jde o finance. Nemůže být uvedena do služby a nemůže být plně využívána,“ řekl Vinnyk.

Podle jeho slov by mohla přítomnost tohoto křižníku výrazně posílit schopnosti Ukrajiny v Černém moři. Také přiznal, že i kdyby měla Ukrajina odpovídající finanční prostředky, nemohla by křižníku zajistit potřebnou výzbroj, protože země nemá systémy protivzdušné obrany, pozorovací systémy, protipožární systémy a zbraně vlastní výroby.

Vinnyk připomněl, že zpočátku se na práci na křižníku podílela Ukrajina společně s Ruskem.

Stavba čtvrté lodě z projektu 1163 Atlant s názvem Admirál loďstva Sovětského svazu Lobov započala v roce 1984 ve městě Mykolajiv. Když byla loď z 75 % hotová, byla vypuštěna na moře. V roce 1993 se stala majetkem Ukrajiny a dostala současný název.

V roce 1998 se ji pokusili dostavět, ale nebylo na to dostatek prostředků. Posuzovala se i možnost, že bude loď prodána Rusku. V roce 2013 ukrajinská strana navrhovala, aby byla loď dostavěna i s následným vyzbrojením v ruských továrnách, ale žádné takové dohody nebylo dosaženo.

V březnu roku 2017 ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal nařízení o demilitarizace křižníku. Podle úřadů by mohl být trup lodi a turbíny křižníku Ukrajina v zájmu potenciálních kupců.


Není zde článek celý?