Ruský ministr energetiky zhodnotil pravděpodobnost světové ropné krize

V podrobném rozhovoru pro Sputnik ruský ministr energetiky Alexandr Novak mluvil o možnosti vypuknutí světové energetické krize v důsledku budoucích sankcí USA proti Iránu a obchodní války mezi největšími ekonomickými velmocemi – USA a Čínou.

Rozhovor proběhl u příležitosti Ruského energetického týdne, který probíhá 3. až 6. října 2018 v Moskvě. V rozhovoru se mimo jiné Novak vyjádřil ohledně úsilí Ruska o stabilizaci energetického trhu, čelení proti sankcím a také předpověděl ceny ropy. Novak prohlásil, že budoucnost bude záviset na tom, jaký objem ropy (kolik ropy) opustí trh v důsledku sankcí. Země, které těží ropu, mají volnou kapacitu a zároveň dovážející země zvyšují vlastní výrobu a snižují nákup ropy.

Na dotaz o hrozbě nové krize Novak podotkl, že její pravděpodobnost je poměrně nízká… Ve světě se denně vyrábí pouze 100 milionů barelů ropy a jedná se o možnou ztrátu maximálně 2,7 milionu barelů. Existuje potenciál růstu těžby ropy a mechanismy pro vyrovnání nabídky a poptávky. Je možné, že vyrovnání trhu bude trvat nějaký čas, ale (pozn. v porovnání s minulostí) dnešní situace je stabilnější.

Mimo jiné se probíralo téma garance dodávek plynu do Evropy přes Ukrajinu po roce 2019. Podle Novaka jsou zásadní podmínkou konkurenceschopné dodací podmínky a technologie. Novak prohlásil, že Rusko je připraveno pokračovat v tranzitu plynu prostřednictvím ukrajinského systému v případě příznivých obchodních podmínek a vyřešení sporů, které existují mezi Gazpromem a Naftogazem.


Není zde článek celý?