Saúdský velvyslanec o S-300: Problém nejsou S-300, ale syrský režim

Ruská dodávka systémů protivzdušné obrany S-300 do Damašku nepomůže vyřešení syrské krize a dosažení stability v regionu, oznámil v rozhovoru pro Sputnik velvyslanec Saúdské Arábie v Jordánsku Turki bin Faisal Al Saud.

Dodávka S-300 byla odvetným krokem Ruska na tragédii se zřícením ruského Il-20 v Sýrii. Moskva z události obvinila Izrael, který letecky útočil na Sýrii. Na začátku října ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že čtyři komplexy S-300 byly dodány do Sýrie, místní vojáci se je naučí ovládat za tři měsíce.

„V této otázce předpokládám, i když nemám kompletní informace, že problém nejsou S-300, ale problémem je syrský režim. Ruská dodávka zbraní Sýrie nepomůže ve vyřešení syrské krize,“ oznámil saúdský diplomat.

Dodal, že podle něj by stabilitu na Blízkém východě posílily nikoliv zbraně, ale zodpovědné vlády, které by dokázaly vyřešit rozpory.

„Ti, kteří dnes řídí Sýrii, překročili všechny hranice lidských práv. My si stejně jako mnohé státy myslíme, že není možné, aby v budoucnu měli nějakou roli,“ oznámil saúdský velvyslanec.


Není zde článek celý?