Šimon Ornest: Kandiduji, abych do konce života jen nenadával, ale něco změnil

Šimona Ornesta si většina lidí spojí především se skupinou The Tap Tap, které je kapelníkem. Nyní se ovšem rozhodl, že se chce ukázat i na politické scéně, a proto kandiduje na Praze 3. V rozhovoru pro FORUM 24 prozrazuje, proč nehrají pro politické strany, zda mu pomůže v komunálních volbách známá tvář, nebo jak se dívá na vystupování na akcích, sponzorovaných firmami Andreje Babiše.

Po Láďovi Angelovičovi, který podporoval Jiřího Drahoše jste další člen The Tap Tap, který se zajímá o politiku. Řešíte ji v kapele hodně?

Jiřího Drahoše jsme s Láďou podporovali společně. Ale zatímco já jsem fungoval pouze jako člen poradního týmu, Láďa by byl v případě výhry pana profesora jeho poradcem. V kapele máme dohodu, že pro politické strany nehrajeme, což (bohužel) platí i v případě mojí současné kandidatury.

Proč jste si vybral právě koalici TOP 09, STAN a Žižkov (nejen) sobě?

Po dlouhém zvažování jsem se rozhodl kandidovat za Starosty a nezávislé. Na Praze jsou v koalici s TOP 09 a ŽNS, takže tohle spojení jsem takzvaně “vyženil”. Ale vůbec toho nelituji, protože jsem se tu potkal se skvělými lidmi, kteří se do politiky nijak nehrnou, ale vědí, že teď už jde opravdu o hodně.

Facebook Š.OrnestaŠtěpán Ornest s Karlem Schwarzenbergem

Co je třeba na Praze 3 změnit nejvíc?

Myslím, že především vztahy na radnici. Máme tu také 300 nevyužitých obecních bytů. No a nebyl bych to já, kdybych si “nerýpnul” do faktu, že ani jedna ze tří stanic metra tu nemá výtah. Do toho bych se opravdu s chutí rád zakousl.

Myslíte si, že vám pomůže, že vás lidé znají? Jaké jsou dosavadní ohlasy?

Ohlasy mám dobré. Kamarádi i lidé, kteří mě znají za mnou vidí kus práce a vlastně mají radost, že do politiky jde někdo tak trochu místo nich a že tam tedy naštěstí zatím sami nemusí. Ale nevím nakolik to reálně zvýší mojí šanci.

Kdybyste začal pracovat na radnici, budete stíhat i The Tap Tap?

Budu muset. A když něco musíte, je zbytečné přemýšlet o tom, o kolik práce navíc to bude. Můj kolega Dan a několik členů kapely mi ale už dnes naštěstí v organizaci všech našich aktivit hodně pomáhají.

Kdy Vás napadlo, že budete kandidovat? Byl to dlouhodobý záměr, nebo šlo o jeden impuls?

Dlouho jsem (jako většina mých kamarádů a známých) doufal, že by mohla stačit podpora, nebo pomoc slušným politikům, kterým v politice přeji úspěch. Pak mi došlo, že bych už taky mohl do konce života jenom nadávat. A že lépe asi snesu vlastní neúspěch než vědomí, že jsem to ani nezkusil.

Jaká je Vaše politická ambice? Chtěl byste se dostat třeba až do poslanecké sněmovny?

Chci se pokusit ovlivnit a změnit věci, ke kterým mám nejblíž. Proto kandiduji v komunální politice. Praha 3 je krásné místo k životu a moc by se mi zamlouvalo mít možnost to tady ještě o něco zlepšit.

Pokud by to letos nevyšlo, odradí vás to od dalšího politického angažování?

Uvidíme. Já se ale úplně snadno nevzdávám.

Jak se Vaše kapela staví k tomu, že by měla hrát na akcích, sponzorovaných firmami Andreje Babiše?

S Andrejem Babišem se znám. Před pár lety nám poměrně významně pomohl s několika projekty. Vždy jsme měli uzavřenou naprosto korektní smlouvu o partnerském plnění. Nyní bychom takovou spolupráci v kapele šířeji zvažovali.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?