Smlouva Ruska a USA o jaderných raketách ztratila svoji hodnotu, domnívá se expert

Rusko-americká Smlouva o raketách středního a krátkého doletu (INF) ztratila svou hodnotu, protože desítky jiných zemí vlastní rakety s doletem zakázaným podle této smlouvy, řekl Sputniku ředitel Střediska vojensko-politické analýzy Hudsonova ústavu v USA Richard Weitz.

List The New York Times dříve oznámil, že USA plánují odstoupení od této smlouvy a prezidentův poradce pro národní bezpečnost John Bolton o tom uvědomí ruskou stranu v průběhu své návštěvy Moskvy. Sám Bolton na Twitteru oznámil, že jeho jednání bude pokračováním v diskusích mezi oběma zeměmi započatých v průběhu summitu v Helsinkách.

„I když nevíme, proč dává Bolton záporná doporučení o INF, je přece určitá logika v tom, abychom na vzájemném základě s touto smlouvou skoncovali. Smlouva INF sehrála důležitou historickou roli v ukončení studené války v roce 1987, její hodnota se ale snížila,“ je přesvědčen Weitz.

Vysvětlil, že existuje řada důvodů. Zaprvé, „desítky jiných zemí vlastní rakety s doletem v rámci zakázaných 500 až 5500 kilometrů“. Zadruhé, jak USA, tak i Rusko mají nyní rakety námořní a vzdušné dislokace stejného doletu.


Není zde článek celý?