Totální výprask pro vládní koalici. Babiš prohrál v jednom týdnu druhé volby

Senátní volby dopadly naprostým výpraskem pro vládnoucí hnutí ANO a tedy pro Andreje Babiše. Vyhrála Občanská demokratická strana.

Nenechme se mýlit, až nám bude premiér Babiš tvrdit, že senátní volby nejsou důležité a že lidé k nim moc nechodí. Hnutí ANO prohrálo senátní volby skoro na celé čáře, stejně jako druhá vládní strana ČSSD. A je to jen týden poté, co Babiš katastrofálně prohrál volby v Praze, na které přitom sázel jako na prestižní záležitost své moci.

Andrej Babiš může tisíckrát předstírat, jak senát není důležitý, ale má velkou smůlu. Své sny o tom, jak bude měnit „systém“ si může strčit – slušně řečeno – za nějaký pěkný klobouk. Bez horní komory parlamentu se mu bude jednak hůře vládnout a jednak nedosáhne na změny ústavních pravidel, o kterých se zasnil ve své knize „O čem sním“. Žádné zužování parlamentu, rušení horní komory a podobné lumpárny mu neprojdou.

Babiš nesnáší, když někdo nebo něco omezuje jeho moc. Nikdo nikdy neutratil tolik peněz za to, aby ovládl Českou republiku. Ještě nikdo si kvůli moci ve státě nekoupil hlavní vydavatelství novin za více než 3 miliardy korun a nikdo nikdy nedal stovky milionů do tolika volebních kampaní a vůbec do politického marketingu. A přitom jeho moc je omezena ústavním systémem a volbami.

Je to fakt smůla. Koupil si už tolik bezcharakterních nebo hloupých lidí, spojil se už i s komunisty a kolikrát i s Okamurou, objel několikrát celou republiku a korumpoval voliče penězi z veřejného rozpočtu tak, jak to ještě nikdo nikdy neudělal. A přitom se mu ta země pořád vzpírá poddat. Pořád ji ještě nemá v hrsti.

Ještě není důvod k oslavám. Babiš toho ovládá hodně a jeho obrovská a bezprecedentní moc je zatím narušena spíše symbolicky než fakticky. Ten symbol dvojích prohraných voleb v jednom týdnu je ale velmi silný a ukazuje, že si nemůže všechno koupit, jak na to byl dříve zvyklý.

Pavel Safr Twitter Banner

Není zde článek celý?