Trump chce zbavit americkou armádu závislosti na čínských dodávkách

Nová zpráva Pentagonu poukazuje na hrozbu závislosti na dodávkách součástek ze zahraničí, které se používají při výrobě amerických zbraní. Hlavní obavy budí závislost na Číně.

Pentagon se chystá zveřejnit zprávu o americké vojensko-průmyslové základně. V ní se analyzuje současný stav dodavatelského řetězce amerického obranného průmyslu a hovoří se o nutnosti rozvíjet vlastní výrobní kapacity, aby se snížila závislost na vnějších dodavatelích. Přitom Čína je ve zprávě zmíněna více než 200krát.

K tomuto účelu hodlá americké ministerstvo obrany začátkem příštího roku požádat Kongres o další navýšení obranného rozpočtu na fiskální rok 2020.

Jak uvádí portál Defense One, nová zpráva poukazuje, že jediným výrobcem různých chemikálií, které se používají při výrobě pum a raket, je Čína, zatímco Evropa a Japonsko dodávají pouze uhlíková vlákna, která se používají v družicích a raketách. Německo je jediným dodavatelem vysoce technologických vakuových trubek pro přístroje pro noční vidění.

Herbert Carlisle, šéf americké Národní asociace obranného průmyslu (NDIA), která se podílela na vzniku zprávy, uvedl, že se jedná o alarmující pohled na vojensko-průmyslovou základnu.

„Závislost na jediném výrobci v dodavatelském řetězci, závislost na nestabilním nebo nepřátelském dodavateli kritických komponentů a chybný předpoklad trvající americké vojenské dominance, jsou příklady toho, čím je nutné se okamžitě zabývat,“ uvedl Carlisle v prohlášení.

Financování, které bude chtít Pentagon pro snížení své závislosti na dodávkách ze zahraničí, nejspíše povede k tomu, že schodek amerického rozpočtu převýší bilion dolarů. K tomu lze zmínit, že na tento rok Trumpova administrativa již poskytla armádě rekordní obranný rozpočet v hodnotě téměř 700 miliard dolarů.


Není zde článek celý?