Ukrajinský ministr vyzval spoluobčany, aby „získali zpět Kubáň a Moskvu“

Ministr infrastruktury Ukrajiny Volodymyr Omeljan v interview pro televizní stanici Hromaďske TV Ukrajincům navrhl, aby se ozbrojili „získali zpět Kubáň a Moskvu“.

Kdy odpovídal na otázku, co mají dělat občané Ukrajiny, kteří musejí z různých důvodů cestovat do Ruska, Omeljan prohlásil, že měli by místo toho „obléci stejnokroj, vzít si samopal a jít bojovat“.

A teprve potom, „po dobytí zpět Kubáni a Moskvy“ bude možno uvažovat o tom, že „musím a chce tam jet“.

Kdy komentoval dříve výstavbu Krymského mostu, Omeljan prohlásil, že z jeho „politického hlediska“ je to most, „který spojí ukrajinský Krym a ukrajinskou Kubáň“.

Předseda veřejné komory Krymu Grigorij Joffe prohlásil, že podobná Omeljanova prohlášení svědčí o zjevných nedostatcích ukrajinského systému vzdělání. „Ukrajinské ministerstvo vzdělání by se mělo zamyslet nad tím, co má dělat s vyučováním zeměpisu: možná je třeba zvýšit náklady zeměpisných map“, dodal Joffe.

Národní antikorupční byro Ukrajiny (NABU) podezírá Omeljana z nezákonného obohacování a z uvedení nehodnověrných údajů o majetku. Obžaloba požádala, aby bylo vůči ministrovi použito zamezovacího opatření v podobě kauce v částce 5 milionů hřiven (175,4 tisíce USD).

Kyjevský soud propustil Omeljana na osobní ručení a zavázal ho, aby se dostavil k detektivům NABU na první požádání, informoval je o změně místa pobytu, a zdržel se kontaktů se svědky. Soud přitom částečně vyhověl žádosti prokurátora o obstavení ministrova majetku.


Není zde článek celý?