V Budapešti přirovnali Ukrajinu k nejtemnějším diktaturám

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó prohlásil, že politika Kyjeva vůči zakarpatským Maďarům dosáhla hrůzostrašného dna a připomíná mu počínání těch nejtemnějších diktatur. Jeho prohlášení bylo zveřejněno na webu maďarské vlády.

Diplomat zkritizoval opatření Kyjeva v Zakarpatsku zaměřená podle jeho názoru na změnu národního složení tohoto regionu a také obvinil Nejvyšší radu z toho, že se dohodla s extremisty.

Szijjártó dodal, že Maďaři žijící na Ukrajině mohou v budoucnu počítat s pomocí Budapešti, a oznámil, že už tuto situaci projednal s představitelem amerického ministerstva zahraničí a náměstkem generálního tajemníka NATO.

Skandál mezi Kyjevem a Budapeští vypukl 19. září, kdy bylo zveřejněno video, na němž bylo ukázáno údajné odevzdání maďarských pasů v Zakarpatsku. Na videozáznamu lidé třikrát opakují text přísahy na pozadí maďarské vlajky. Po státní hymně majitelé nových maďarských pasů dostávají pokyny, mj. že před státními strukturami Ukrajiny mají skrývat skutečnost, že dostali maďarské občanství.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin týž den požádal Maďarsko o vysvětlení. Po neúspěšných pokusech obou stran o domluvu Kyjev vyhostil maďarského konzula ve městě Berehovo.

Odvetou vypověděly maďarské úřady ze země ukrajinského konzula v Budapešti.


Není zde článek celý?