V Izraeli prohlásili, že komplexy S-300 nedokáží zachytit F-35

Protiletadlové raketové komplexy S-300, dodávané Ruskem do Sýrie, nemohou zabránit útokům nejnovějších izraelských letadel, soudí ministr pro regionální spolupráci Izraele Tzachi Hanegbi.

Připomněl, že izraelské VLS mají ve výzbroji stíhačky páté generace F35I Adir vyrobené v USA. Podle jeho slov nasazení syrských S-300 nijak neomezí jejich možnosti.

„Máme stíhačky stealth, jsou to nejlepší letadla ve světě. Tyto baterie je nemohou ani zachytit,“ cituje Hanegbiho list Haaretz.

Dodávky ruských komplexů S-300 měly ukončit program modernizace syrské PVO už před několika lety, jednání byla ale tehdy pozastavena z iniciativy izraelské strany.

Tyto protiletadlové raketové komplexy změní poměr sil v regionu a budou pro Izrael brzdícím faktorem, uvedl syrský vojenský expert, generál ve výslužbě Alí Maksud v interview pro Sputnik Arabic.

Rozhodnutí o dodávkách S-300 do Sýrie bylo přijato poté, kdy bylo 17. září ruské letadlo IL-20, letící na leteckou základnu Hmímím, omylem sestřeleno syrskou PVO při útoku čtyř izraelských F-16 na objekty v Latákii. V důsledku toho zahynulo 15 vojáků.


Není zde článek celý?