V Lotyšsku zvítězila v parlamentních volbách proruská strana

V sobotních volbách do lotyšského parlamentu zvítězila strana Centrum shody, která se převážně opírá o ruskou menšinu v zemi. Druzí skončili populisté. Zda se vítězi podaří sestavit koalici, zatím není jasné.

Celkem se do tamějšího parlamentu dostalo sedm stran. Centrum shody, kterému předsedá starosta Rigy Nils Ušakovs, získalo celkem 19,91 % hlasů. Na druhém místě se umístila strana KPV LV (Komu patří stát) se 14,06 % hlasy. Dále následovaly Nová konzervativní strana s 13,6 %, strana Pro rozvoj/Ano! s 12,04 %, Národní sjednocení s 11,03 %, Svaz zelených a rolníků s 9,96 % a Nová jednota s 6,67 %.

I navzdory svému vítězství však strana Ušakovse letos předvedla horší výsledky než v minulých volbách v roce 2014, kdy získala celkem 23 % hlasů. Vzhledem ke svému proruskému charakteru proto není jasné, zda se jí podaří sestavit koalici. Přestože Centrum shody vyhrálo troje předchozí volby, vždy nakonec skončilo v opozici.

Hlavní prioritou Centra shody je hájení zájmů ruské menšiny v Lotyšsku. Ušakovs opakovaně vystupoval za obranu ruského jazyka. V dubnu slíbil, že u ústavního soudu napadne zákon o přechodu škol národnostních menšin na lotyšský jazyk. Centrum státního jazyka Lotyšska ho pokutovalo za používání ruštiny na sociálních sítích. Ušakovs tak musel zaplatit pokutu ve výši 146 eur.


Není zde článek celý?