V OSN prohlásili, že je EU připravena financovat odzbrojení syrských bojovníků

Mnohé země EU mají zájem o to, aby se syrští běženci vrátili do vlasti a jsou tak ochotné poskytnout prostředky na program týkající se odzbrojení bojovníků, který by k tomu přispěl. Sputniku to sdělil Alexandr Zujev, zástupce generálního tajemníka OSN pro práva a bezpečnostní instituce.

Příprava tohoto programu může trvat několik měsíců. Zatím však nebyl vydán příslušný mandát Radě bezpečnosti OSN a nepřišla oficiální žádost z Damašku, dodal diplomat.

„Pro dárcovské státy (členské země EU) je to výhodné ve všech směrem — pro některé kvůli politickému kapitálu, pro jiné ze sociálně-ekonomických důvodů. Pro takové země, jako je Francie nebo Velká Británie, existuje historická zodpovědnost — na Blízkém východě byly tradičně aktivně zapojeny,“ uvedl Zujev.

Zástupce generálního tajemníka dodal, že pro země je jednodušší jednou investovat do tohoto programu než potom pátrat po těchto ozbrojencích ve svých zemích. Někteří z nich jsou totiž nebezpeční.

„Jsem přesvědčen o tom, že mnoho evropských zemí, a máme opravdu velké dárce jako Švédsko, Německo, Norsko, Holandsko či Francie, chce zastavit proudění migrace z Blízkého východu, konkrétně pak ze Sýrie,“ řekl závěrem Zujev.


Není zde článek celý?