V Ruské pravoslavné církvi okomentovali nová opatření Konstantinopolu

Konstantinopolský patriarchát spáchal bezprecedentní protikanonický čin, když navázal kanonické styky s rozkolníky a s osobami vyloučenými z církve, prohlásil ve čtvrtek na svém Telegramu vedoucí synodálního oddělení pro vztahy církve s veřejností a sdělovacími prostředky Vladimir Legojda.

Synoda Konstantinopolského patriarchátu přijala ve čtvrtek rozhodnutí o zrušení anatématu představených dvou nekanonických církevních struktur na Ukrajině — samozvaného „patriarchy Kyjevského“ Filareta Denisenka, který byl vyloučen z Ruské pravoslavné církve v roce 1997, a Makarije Maletiče (Ukrajinská autokefální pravoslavná církev). Konstantinopol uplatnil rovněž svá práva na Ukrajinu a anuloval závazek z historického dopisu z roku 1686, jímž se poskytovalo Moskevskému patriarchátu právo jmenovat metropolitu Kyjevského.

„Konstantinopolský patriarchát spáchal naprosto bezprecedentní protikanonický čin, který je pokusem o zničení základů pravoslavného kanonického řádu. Jinak se nedá hodnotit prohlášení Konstantinopolu o navázání kanonických styků s rozkolníky a s osobou vyloučenou z církve,“ podotkl Legojda.

Tento čin podle jeho slov patřičně zhodnotí Svatá synoda Ruské pravoslavné církve na svém nejbližším zasedání 15. října v Minsku.


Není zde článek celý?