V Rusku promluvili o „ukradených“ Spojenými státy technologiích S-300

Ruskému protiletadlovému raketovému komplexu S-300 se může vyrovnat jen americký komplex Patriot. Prohlásil to v interview vojenskému pozorovateli novin Komsomolskaja pravda Viktoru Barancovi bývalý generální ředitel Čelní systémové konstrukční kanceláře koncernu Almaz-Antej Igor Ašurbejli.

„Protože kdy jsme dělali S-400, Američané nám něco ukradli a přivedli na určitou úroveň“, uvedl novinář výrok spolubesedníka ze zatím neuveřejněné besedy ve vysílání show Otevřený éter na televizní stanici Zvezda.

Podle slov Ašurbejliho nemají ruské systémy S-400 a S-500 ve světě konkurenty.

Bývalý ředitel koncernu rovněž poznamenal, že protiletadlové raketové komplexy S-300 v Sýrii jsou schopny uzavřít pro rakety 150 až 250 kilometrů vzdušného prostoru v závislosti na typu užívaných raket. Kdyby byly S-300 dodány do Sýrie v roce 2013, nemohly by izraelské F-16 „takto snadno přiletět“ a provést útok, při němž bylo sestřeleno ruské letadlo Il-20, dodal.

V září bylo ruské letadlo, které se nacházelo ve vzdálenosti 35 kilometrů od pobřeží Středozemního moře, sestřeleno raketou komplexu S-200 při návratu na leteckou základnu Hmímím. V té době útočily čtyři izraelské stíhačky F-16 na syrské objekty v Latákii.

Podle informace Ministerstva obrany Ruska, Izrael informoval ruskou stranu o útoku teprve minutu před jeho zahájením a uvedl ji v omyl ohledně oblasti útoku a polohy letadel. Na MO prohlásili, že izraelští letci se zakrývali letadlem Il-20 a vystavili ho úderu syrské PVO.


Není zde článek celý?