V USA zhodnotili šance na úspěch v konfliktu s Ruskem a Čínou

Ozbrojené síly USA nejspíše nebudou moci se účastnit dvou velkých konfliktů současně. To je závěr referátu strategického výzkumného ústavu Heritage Foundation ve Washingtonu.

Schopnost Spojených států vést současně bojové akce s dvěma velkými zeměmi, například s Ruskem a Čínou, dostala podle tohoto dokumentu „nejzazší“ index.

Autoři studie zdůrazňují vysokou úroveň nebezpečí pro národní zájmy USA vyvolanou podle formulace Pentagonu „hrozbami 4+1″ — Ruskem, Čínou, KLDR, Íránem a terorismem.

V referátech Heritage Foundation se hodnotí schopnost, možnost a připravenost amerických OS čelit hrozbám jeden z pěti indexů: „velmi slabé“, „slabé“, „nejzazší“, „silné“ a „velmi silné“.

Americký portál We are the Mighty, který se specializuje na vojenskou tématiku, vysvětlil dříve nemožnost podmanění si Ruska drsnými klimatickými podmínkami, obrovským územím a armádou, ale také i zvláštnostmi národního sebevědomí. „Rusové raději zničí vlastní zemi, než ji přenechají nějakému dobyvateli“, uvádělo se v článku. Uchvatitelé by si měli pamatovat, že budou muset bojovat „s každým Rusem v jedenácti časových pásmech“, podotýkal portál.

Nemožnost dobytí Číny se odůvodňovala 1,3miliardovým obyvatelstvem této země. Jako další faktory se uváděly velká rozloha státu, nemoci způsobení přelidněním, a také vyspělá ekonomika, která kopíruje technologické úspěchy jiných zemí, důsledkem čehož mohou být mohutné ozbrojené síly.


Není zde článek celý?