Vědci uvedli, jaký genom antibiotik je škodlivý

Vědci z finské univerzity University of Eastern Finland varují, že antibiotika nejen ničí prospěšné bakterie ve střevech člověka, ale mohou také závažněji poškodit organismus.

Jako příklad vědci uvádí oblíbená abtibiotika Ciprofloxacin patřící do skupiny fluorochinolonů. Vyšlo najevo, že ničí DNA mitochondrií — „energetických stanic“ v buňkách našeho těla.

Mitochondrie mají svůj vlastní malý genom, jehož regulace topologie vyžaduje speciální enzymy — topoizomerázy.

Fluorochinolony zabíjí patogenní bakterie inhibicí jejich DNA-gyrázy (zvláštní typ topoizomerázy), ale zároveň inhibují topoizomerázu II našich vlastních mitochondrií a brání replikaci mitochondriálního genomu. Jinými slovy — po užití antibiotik dochází k blokaci růstu a diferenciaci buněk a také k porušení produkce mitochondriální energie.

Podle vědců tyto procesy určují většinu vedlejších efektů při užití fluorochinolonů. K nejzávažnějším vedlejším účinkům těchto léků patří senzomotorická polyneuropatie, gendevita a ruptury šlach.

Fluorochinolony jsou širokospektrální antibiotika. Obvykle se používají k léčbě infekcí dýchacích cest, uší či močových cest. V současné době je jen stěží lze je nahradit bezpečnější variantou.

Již dříve vědci objevili bakterie, které jsou odolné vůči všem antibiotikům. Ukázalo se, že se jedná o tři nové skupiny stafylokoků, které mohou způsobit nevyléčitelná onemocnění.


Není zde článek celý?