Vědci zjistili, jak mohou mikroby neutralizovat radioaktivní odpady

Ruští vědci nalezli v hlubinných úložištích radioaktivního odpadu bakterie, které za jistých podmínek přispívají ke snížení migrace radionuklidů, a proto mohou být použity k vytvoření přirozené bariéry. Článek je zveřejněn ve vědeckém časopisu Radioactive Waste.

Tým specialistů, který zejména zahrnoval zaměstnance Institutu fyzikální chemie a elektrochemie A. N. Frumkina a Federálního výzkumného centra biotechnologie Ruské akademie věd, provedl mikrobiologické studie podzemních vod v hlubinném úložišti Severskij, kde je uložen kapalný radioaktivní odpady Sibiřského chemického kombinátu státní korporace Rosatom.

Vědci pomocí metody molekulární genetiky objevili přítomnost bakterií v podzemních vodách, které se za určitých podmínek mohou podílet na přenosu radionuklidových iontů, včetně uranu a plutonia, do málo pohyblivých forem, které omezují šíření radionuklidů. Dále autoři studie provedli laboratorní experimenty, jejichž výsledky určily, jaké by měly být tyto podmínky.

Výsledky naznačují, že takový přistup lze použit k vytvoření biogeochemické bariéry pro radionuklidy při uzavírání hlubinných úložišť kapalných radioaktívních odpadů, uvádí se v článku.


Není zde článek celý?