Zástupci zemí EU chtějí být pozorovateli voleb, oznámil v DLR

Představitelé řady zemí, včetně EU, jsou ochotni být pozorovateli při volbách hlavy a parlamentu neuznané Doněcké lidové republiky, sdělila současná ministryně zahraničí DLR Natalja Nikonorovová v rozhovoru pro Sputnik.

Uvedla, že velký zájem projevují představitelé SRN. Přihlášky hodlají zaslat také z Francie a Itálie.

„Ve státech, kde máme zastupitelská střediska, projevují aktivní zájem o volební proces zástupci veřejnosti, vědeckých kruhů a političtí činitelé,“ poznamenala Nikonorovová.

Pozorovatelé by chtěli dorazit také z Abcházie, Jižní Osetie a Ruska. Nikonorovová sdělila, že zvát je bude Ústřední volební komise.

Zástupci Kyjeva se také budou moci zúčastnit voleb, budou-li si to přát a dodržovat právní normy jako zahraniční pozorovatelé, zdůraznila diplomatka. Řekla, že tyto volby nejsou porušením minských dohod.

Ukrajinská strana využije každé možnosti, aby republiku z něčeho obvinila. Neexistuje však žádná fyzická možnost, jak se odvolat na jakýkoli bod podepsaných dohod, aby se dalo přímo říct: „Podívejte se, tady stojí, že tyto volby jsou zakázané. Takový bod neexistuje,“ dodala Nikonorovová.

Volby se mají konat 11. listopadu. Kyjev již prohlásil, že je neuznává. O post hlavy DLR se uchází 5 lidí, včetně dočasně úřadující hlavy republiky Denise Pušilina.


Není zde článek celý?