Zeman hlásá nízký rasismus. Zřejmě chce aspoň nějaký potlesk. Jedno od koho

Napsat, že Zeman klesl na další dno, už by mohla být taková mantra a mohli bychom ji opakovat do omrzení každý týden. Nového dna už dosahuje tak dlouho a tak vytrvale, že už se musel vynořit na druhém konci zeměkoule. Tentokrát sestupoval koncem září při návštěvě Kojetína, kde začal rozebírat romskou otázku. Je to už pár dní a teď se ozvali Romové. Jinak mu ty nehoráznosti, které říkal, prošly. Bylo to jako vždycky. Jak Zeman řeší nějaké otázky, dočkáme se vždycky pozoruhodností z jiného světa.

Tentokrát hlásal: „Rozhodně nejsem přítelem komunismu, ale za komunismu Romové museli pracovat. Většinou pracovali jako kopáči, a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení.“ A dále: „Za komunismu byl systém, že romské pracovní čety vedli opět Romové, kteří měli přirozenou autoritu. Takže když v jejich týmu někdo nepracoval, tak ho zfackovali. Je to velmi humánní metoda a zpravidla se osvědčuje.“

V normální společnosti by se o takových výrocích řeklo, že jsou nechutné a jejich hlasatel by se ocitl ve společenské izolaci s pár věrnými. U nás se ovšem stal prezidentem. To by nebylo možné, kdyby postoje této neslušné figury nějak nevyhovovaly desítkám procent lidí.

Zemanovy poznámky jako „rozhodně nejsem přítelem komunismu“ jsou směšné. Komunista Šlouf ho dostal do premiérské i prezidentské funkce a dalšími soudruhy se pilně obklopoval. Někteří se ovšem stali sociálními demokraty, mentalita jim ale zůstala a pach rudého naftalínu z nich táhne na míle daleko. Něžnou náklonnost ke komunistické straně si ovšem Zeman zachoval. Jeho voličům to nevadí, stejně jako jim nevadí jeho rasistické blábolení. Proč by jim to taky vadilo, když si myslí to samé. Zeman je prostě podle nich chlapák, co se nebojí takzvaně říkat pravdu. Zase to nandal „politické korektnosti“. Co na tom, že u nás není žádná a nikdy nebyla. U nás není už ani obyčejná korektnost. Zeman je jeden z jejích likvidátorů.

Když se o Češích řekne, že jsou rasisté a xenofobové, nastane velký povyk. „Já nejsem žádný rasista, ale…“ „Nemám nic, proti Vietnamcům a Ukrajincům, ale proti té arabácké teroristické špíně, která…“ Občas se i Romové vezmou na milost, protože kdekdo zná nějakého, který je aspoň „čistotný“. Pokud se někdo ozve, je naivní sluníčkář, který se má odebrat na zkušenou do severních Čech nebo do Ostravy. („A vemte si je domů, nechte se od nich okrást a znásilnit“ atd.)

Ty dva pojmy (rasismus, xenofobie) už se povedlo zesměšnit, takže aby se pomalu někdo bál je použít. Smůla je, že se lidské postoje dají docela zachytit na nějaké škále a není to u nás velká sláva. Podle průzkumu CVVM v roce 2014 celá třetina Čechů nesouhlasí s tím, aby romské děti navštěvovaly běžné základní školy. Jak zjistil ombudsman Pavel Varvařovský v roce 2012, na takzvaných praktických školách Romové tvoří 32 až 35 procent žáků. Podíl Romů v populaci se přitom odhaduje na 1,4 až 2,8 procenta. V roce 2014 to bylo 28 procent. Do praktických škol mají ovšem chodit děti s lehkou mentální retardací. Je třetina českých Romů retardovaná? Tomu snad může věřit jen Čech typu „já nejsem rasista, ale…“

Na Slovensku mají podobný problém a tehdejší ministr vnitra Robert Kaliňák začal pozoruhodně zabrušovat, když na výtky Evropské komise sdělil, že romské děti mají větší výskyt genetických poruch, protože je v romské populaci častý incest. (88 procent žáků speciálních škol tam tvoří Romové, takže se zdá, že na normální sex snad Romové ani nemají čas.)

Podle průzkumu CVVM v roce 2017 si 58 procent naší populace myslí, že při jednání na úřadech mají Romové rozhodně lepší nebo spíše lepší možnosti než ostatní. 27 procent si myslí, že asi tak stejné. Zřejmě tu žije představa, že se na úřad dostaví křičící tlupa, která si vymůže nějaké dávky pro bílého nedostupné.

Další slovo, které upadlo v nemilost je „stereotyp“. Stereotypům samozřejmě propadá každý, protože není v silách jedince každý den něco znova zkoumat, hledat si data a něco porovnávat. Někteří lidé toho ani nejsou schopni, protože mají problém i pochopit smysl česky napsaného textu. Někteří ho pochopí, ale nevěří mu, protože jejich obraz světa se odvíjí od toho, že „já ale znám jednoho“, nebo „já mám tetu v… a ta mi řekla“. Dejme tomu,  mnoho lidí má nějakou tetu, která něco říká, ale pokud tak uvažují i politici, je to na pováženou. Zeman hlásá a upevňuje stereotypy a ty pak zpětně působí na život společnosti. Dělá to, protože je to pro něj výhodné. Chtěl být volen a teď chce aspoň slyšet potlesk. Je mu už jedno, od koho.

Tak ať si tleskají, Nic to nemění na tom, že Zeman je hlasatel primitivního rasismu a takový člověk nemá na Hradě co dělat.

Není zde článek celý?