„Ztráta času.“ The National Interest zkritizoval „bojový debut“ F-35

Portál The National Interest zkritizoval „bojový debut“ F-35B v Afghánistánu a označil využití superdrahého stealth stíhacího letounu k bombardování obyčejné skrýše ozbrojenců za zbytečnou ztrátu času a PR trik.

NI se tomu diví a klade si otázku, proč se letadlo, které stojí 115 milionů dolarů, používá k ničení haldy AK-47 a ručních granátometů.

Přitom, jak upozorňuje portál, F-35 „uletěl tisíc mil jedním směrem“ a použil drahé zbraně — letecké pumy GBU-12 a GBU-32 JDAM, které stojí přes 19 a 22 tisíc dolarů.

Podle názoru autora článku není využití F-35 k podobným úkolům zrovna nejlepším příkladem využití peněz amerických daňových poplatníků. The National Interest přitom poukazuje na to, že v Afghánistánu je už i tak dostatek amerického letectva pro podobné útoky.

V závěru portál připomíná, že v den leteckého útoku náměstek amerického ministra obrany Patrick Shanahan vyzval Pentagon, aby našel způsoby, jak ušetřit čas a peníze.
Program vývoje letounu Lockheed Martin F-35 Lightning II se stal nejnákladnějším v dějinách výroby zbraní, USA na něj vynaložily asi 1,5 trilionu dolarů. Projektanti narazili na řadu problémů a překročili plánované náklady o stovky miliard.


Není zde článek celý?