Americký expert zhodnotil užitek vojenské operace v Sýrii pro Rusko

Ruští vojáci získali cenné zkušenosti v Sýrii, píše The National Interest s odvoláním na experta ze Střediska pro vojensko-námořní výzkumy Michaela Kofmana.

Podle jeho slov se Sýrie stala místem, které změnilo ruské ozbrojené síly. Označil také syrský konflikt za „šťastnou válku“ pro Rusko, která poskytla ruským vojákům obrovské zkušenosti a inovace. Podle Kofmanova odhadu byly nad územím Syrské arabské republiky nasazeny asi dvě třetiny taktických leteckých prostředků Ruska. Kromě toho, jak zdůraznil, všechny vrstvy ruské armády, vojíny počínaje a konče vyššími důstojníky, získaly cenné poznatky o moderních metodách bojových akcí a mají i nové myšlenky, které mohou být uplatněny v případě nových ozbrojených konfliktů.

Kromě toho protiteroristická operace v Sýrii poukázala Rusku na jeho nedostatky, byla mj. zjištěna nutnost nákupu střeliva malé ráže, munice používané mimo pásmo zásahu nepřátelských prostředků, většího dostřelu a také nákupu většího množství komplexů dělostřeleckých řízených zbraní, dodal Kofman. Také by podle názoru experta měla země vyřešit spory mezi jednotlivými službami, aby působily jednotně.

Ozbrojený konflikt mezi vládou a ozbrojenou opozicí v Sýrii probíhá od roku 2011. Kromě toho od roku 2014 probíhá v zemi boj se skupinou Islámský stát* a s jinými teroristickými skupinami. V současné době jsou rozsáhlé bojové akce proti nim ukončeny.

Nyní vystupuje do popředí politické urovnání, obnovení země a také návrat běženců. Urovnání se projednává pod záštitou OSN v Astaně a Ženevě a také v Soči, kde bylo v lednu přijato rozhodnutí o zřízení ústavní komise pro přípravu nového základního zákona Sýrie.

*teroristická organizace zakázaná v Rusku


Není zde článek celý?