Amerikou vedená koalice bombardovala syrské město mezinárodně zakázaným bílým fosforem

Koalice vedená USA bombardovala syrské město Dajr az-Zaur bombami s bílým fosforem. Tyto síly byly opakovaně obviněny z používání zakázané munice, ale její nasazení popírají.

Koalice zaútočila na město Hajin v provincii Dajr az-Zaur se zápalnými bombami s bílým fosforem, která je podle Ženevské úmluvy zakázána, informovala syrská tisková agentura SANA. Zatím není k dispozici žádná informace o míře poškození a obětech na životech.

Koalice v pondělí informovala o dalším koaličním leteckém útoku v téže provincii, který měl na svědomí životy třech dětí ve vesnici Al-Shafah. Zůstává nejasné, jaký typ munice byl použit při tomto útoku.

Během posledních několika měsíců byla aliance pod vedením USA opakovaně obviňována z použití munice s bílým fosforem v provincii Dajr az-Zaur, kde podporuje tzv. Syrské demokratické síly (SDF), které bojují proti zbytkům Islámského státu.

Syrské ministerstvo zahraničí poslalo v říjnu dopis Bezpečnostní radě OSN, v němž odsoudilo používání bílého fosforu a obvinilo Amerikou vedenou koalici, že používá taktiku tzv. „spálené země“. Moskva také obvinila koalici s používání zakázaných bomb ve městě Hajin již v září, přičemž uvedla, že munice způsobila v oblasti rozsáhlé požáry.

Navzdory četným zprávám o používání zakázaných zbraní, koalice opakovaně svou účast popřela.

Použití jakékoli zápalné munice v obytných civilních oblastech je zakázáno Úmluvou o některých konvenčních zbraních z roku 1980. Washington se ke smlouvě připojil v roce 2009.

Dokument se však nevtahuje na jinou munici s bílým fosforem, jmenovitě světlice, kouřové clony a signály. Taková mezera umožňuje některým národům, včetně USA, držet tyto zbraně na základě skladových zásob.

Bílý fosfor se při kontaktu s kyslíkem vznítí a vytváří jasné světlo, vysokou teplotu a bílý kouř. Výpary této chemikálie jsou extremně toxické, zatímco vystavení působení hořlavého fosforu způsobuje hluboké, pomalu hojivé popáleniny.

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)

Není zde článek celý?