Babiš jen očerňuje a ztrácí nervy, ale může si za to sám. Většina lidí mu nevěří

Premiér Andrej Babiš komentuje poslední vývoj v kauze Čapí hnízdo | FOTO: ČTK

Premiér Babiš se nachází v kritické situaci. O jeho nervozitě svědčí mediální výstupy, kde hraje na city, očerňuje, ale působí nevěrohodně. Původcem jeho problémů nejsou novináři, ale jeho chování v minulosti. Teď se mu to vrací a většina lidí mu nevěří.

„Hnůj, sprosťárna, hyenismus, nikdy jsem nic takového nezažil,“ tak se dá shrnout obrana premiéra Babiše v kauze jeho syna, která dostává až nečekanou brizanci. Zatím však nevysvětluje to podstatné, odvádí pozornost jinam, kope kolem sebe. Hra na city nemůže fungovat příliš dlouho tváří v tvář podezřením ze skandálních a nelegálních praktik.

57 procent proti

Aktuální průzkum agentury Median ukazuje, že většina lidí této legendě nevěří. 57 procent respondentů si myslí, že se premiér Babiš snaží, aby jeho blízcí nevypovídali v kauze Čapí hnízdo. 54 procent lidí věří, že Babišův syn skončil v cizině právě proto, aby nemohl vypovídat.

O kauze už masivně referují i významná zahraniční média, takže pracně marketingově budovaná image seriozního evropského státníka – je jedno že trestně stíhaného a s kořeny v komunistickém režimu – utrpěla vážné šrámy.

Premiér přiznal, že jeho syn vycestoval na Krym. Navíc s nevěrohodným bodyguardem Petrem Protopopovem, na jehož chování si Babiš junior stěžoval i policii a má z něho strach. Proč už dávno starostlivý otec nezakročil při prvních signálech tohoto typu? Nebo snad svému synovi nevěří? Proč ho vůbec svěřil takové podivné osobě, se kterou junior podle jeho slov prožil traumatizující zkušenost?

Protopopov měl ještě donedávna trvalý pobyt v Moskvě, odkud pochází, a patrně pro poněkud divoké „prázdniny“ zajistil i ruská víza. Ani na druhé tiskové konferenci premiér nevysvětlil, co tam pohledávali, a příliš nadějně nevypadá ani jeho ujištění, že „pan Protopopov všechno vysvětlí“.

Nový strýc Vik?

Poněkud bizarní „pečovatel“ už totiž novinářům sdělil, že na Krymu s Babišovým synem nebyl, takže někdo tady lže, jako když Aeronet „tiskne“. Historky vržené do éteru jeho známým, že tam spolu jeli lovit ryby, zavání báchorkami Stanislava Grosse s nemajetným strýcem Vikem, který měl tehdejšímu předsedovi vlády půjčit milion na byt. Jak dlouho s tímto příběhem vydržel?

Jenže Andrej Babiš není Stanislav Gross. Je mnohem agresivnější, má za sebou obrovský zájmový konglomerát a neskonale hrubší hroší kůži. Především však platí, že si veškeré problémy i jeho nejbližších způsobil sám.

On sám vymyslel projekt Čapího hnízda a zatáhl do něj mimo jiné syna a dceru z prvního manželství. Už tehdy musel vědět, že se jedná o riskantní podnik, ale jistě věřil tomu, že se na nic nepřijde. To by ovšem nesměl vstoupit do politiky, což bylo znovu jeho osobní rozhodnutí. Podnikatel s tak pestrou minulostí musel očekávat, že bude pod větším drobnohledem, všechno a všechny si nekoupí a dříve či později se některý z jeho kostlivců ve skříni zveřejní.

Nikoli novináři se skrytou kamerou, ale Babišovi právníci připravili neprůhlednou transakci přes anonymní akcie, aby zakryli vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu, aby tak podle vyšetřovatelů nezákonně dosáhla na padesátimilionovou dotaci pro malé a střední podniky.

Nikoli novináři, ale exministr financí nechal psát pro policii zdravotní posudek na syna svoji poradkyni Ditu Protopopovou z hnutí ANO, o kterém junior v rozporu se zájmy pacienta neví.

Nelegální prázdniny

Kolem cesty nemocného syna na Krym přetrvávají nevyjasněné nesrovnalosti. Vynořují se problémy nejen etické, ale i právní (proti synově vůli, ukrytí před českými úřady). Otec Babiš by prý za svého syna položil život, ale s klidným srdcem ho „dobrovolně“ nechá vycestovat na okupovaný Krym se značnými bezpečnostními riziky, kam se hned tak někdo nedostane.

Ministerstvo zahraničních věcí varuje české občany, že se cestou Krym jinak než přes ukrajinské území dopouští na Ukrajině trestného činu, za který hrozí vysoká finanční pokuta či dokonce trestní postih. Jediná oficiální návštěva poloostrova je možná přes k tomu zřízená ukrajinská kontrolní stanoviště pouze na základě speciálního povolení. Je striktně zakázáno, aby cizinec na Krym vstoupil jiným způsobem.

Pokud tedy Babiš junior přicestoval na Krym v doprovodu svého bodyguarda přes Moskvu, porušil tím minimálně ukrajinské zákony. Kromě toho musel být v hledáčku ruských úřadů a zpravodajských služeb, které zde pohyb cizinců monitorují. Copak to jeho otec netušil?

Kdo se chová neeticky?

Objevuje se kritika mediální práce, že si novináři počínali neeticky. Čas od času se přetřásá otázka veřejného zájmu, což je legitimní diskuse. Ovšem v tomto případě se ochrany dovolává hlava mediálního impéria, sloužícího jako nástroj k likvidaci politické i obchodní konkurence přes četné pečlivě organizované úniky ze živých kauz.

Tristní zkušenost s bývalým novinářem Mladé fronty DNES Markem Přibilem, který Babišovi osobně donášel policejní protokoly ze Šlachtova útvaru a domlouval jejich medializaci, hovoří za vše. A to se hodilo.

Tento přístup je rozporuplný ještě ze dvou důvodů. Minulé vlády, ať už je vedla ODS nebo ČSSD, byly pod nepřetržitou mediální kontrolou. Nezřídka se dostávaly pod tlak, který se se současným stavem nedá srovnávat ani vzdáleně. Z toho vychází, že tuto útlocitnost projevují lidé, kteří se pohybují mimo politickou realitu, nebo kteří projevují větší či menší vstřícnost k Babišovým zájmům.

Druhým důvodem je naprostá bezcitnost a tvrdost premiéra Babiše a jeho aparátu vůči jemu nepohodlným a likvidovaným osobám (Michal Murín), nebo mnoha podnikatelům, jimž byly nezákonně zničeny nebo vážně poškozeny jejich firmy a osobní životy. Aniž by kdokoli nesl jakoukoli odpovědnost, nebo se aspoň minimálně omluvil.

To všechno jsou důvody, proč nebrat premiérovu kritiku příliš vážně. Neznamená to sice jeho okamžitý pád, důvody k nervozitě má ovšem značné. Bude se muset znovu opřít o Okamuru, což mu omlátí o hlavu nejen evropští partneři, ale (možná) i část vlastního hnutí, jako v minulosti? Nebo ho znovu kromě věrných komunistů podrží Jan Hamáček, jemuž se ČSSD rozkládá pod rukama?

Za jakou cenu bude chtít premiér Babiš pokračovat v čele vlády? To se brzy ukáže, ale jedno je jisté – za jakoukoli.

Není zde článek celý?