Business Insider: Rusko vévodí žebříčku nejmocnějších armád Evropy, Češi jsou jedenáctí

Rusko se umístilo na první příčce v žebříčku 25 nejsilnějších armád v Evropě, který sestavil deník Business Insider. Autoři dané studie brali v potaz takové faktory, jako je počet zbraní a vybavení, množství vojenských pracovníků, rozvoj země jako celku a mnoho dalších ukazatelů.

Podle Business Insider má Rusko více než 3,5 milionu vojenských pracovníků, přes 20 tisíc tanků, téměř 4 tisíc letadel a rozpočet na obranu činí asi 47 miliard dolarů.

Na druhé příčce stanula Francie s rozpočtem na obranu v hodnotě 40 miliard dolarů. Tato země má ve své armádě 388,6 tisíc vojáků, 406 tanků a 1,2 tisíc letadel. Trojici nejsilnějších armád Evropy uzavírá Velká Británie, jelikož její rozpočet na obranu činí 50 miliard dolarů a její armáda čítá celkem 279 tisíc vojáků, 832,2 tisíc letadel a 227 tanků.

Dalšími v pořadí jsou země jako Turecko, Německo, Itálie, Španělsko, Polsko a Řecko. Ukrajina obsadila až 10. místo. Země, která se dlouhodobě potýká s ekonomickými problémy, má na rozpočet na obranu vyčleněno 4,88 miliard dolarů a v řadách její armády najdeme 1,1 milion vojáků, 2,2 tisíc tanků a 240 vojenských letadel, z nichž 29 představují stíhací letouny.

Za první desítkou pak následuje Česká republika, Švédsko, Švýcarsko, Norsko, Nizozemsko, Rumunsko, Bělorusko, Dánsko, Maďarsko, Finsko, Bulharsko, Rakousko, Slovensko a Portugalsko. Celý žebříček uzavírá Belgie, která má 38,8 tisíc vojáků, 164 letadel a nevlastní žádný tank. Obranný rozpočet této země činí zhruba 5 miliard dolarů.


Není zde článek celý?