Bývalý ukrajinský podplukovník promluvil o přípravě teroristických útoků na Krymu

Televizní stanice Rossija 24 uvedla videozáznam výslechu Georgije Abdillajeva, který promluvil o organizátorech útoků na Krymu v srpnu 2016.

Oznámil, že teroristické činy, jimž zabránila FSB, plánovali příslušníci speciální rezervy Hlavní správy ukrajinské rozvědky: náčelník oddělení speciální rozvědky Oleksandr Hromov, šéf speciální rezervy Maxim Šapoval a řadový pracovník ukrajinské speciální rozvědky Kirill Budanov.

„Podle mého názoru s ohledem na služební povinnosti, přípravu a znalost speciálních úkolů ukrajinské vojenské rozvědky byli Hromov a Šapoval organizátory speciální operace na Krymu v srpnu 2016, Budanov byl jedním z vykonavatelů plánovaných diverzí,“ řekl Abdillajev v průběhu výslechu.

Podle informací televizní stanice Rossija 24 je Abdillajev podplukovníkem ve výslužbě ze správy speciální rezervy Hlavní správy ukrajinské rozvědky. Byl zadržen na hranici v Brjanské oblasti za to, že kladl odpor příslušníkům policie. Jak se podotýká, bude Abdillajev 13. listopadu poslán na Ukrajinu, protože, jak zjistila FSB, se žádných teroristických útoků nezúčastnil.

V srpnu 2016 FSB oznámila, že na Krymu bylo zabráněno teroristickým útokům, které připravovala Hlavní správa ukrajinské rozvědky proti kriticky důležitým prvkům infrastruktury a udržování životních podmínek poloostrova. Byli zadrženi dva občané Ukrajiny. Jeden z nich promluvil o přípravách ukrajinskou rozvědkou řady výbuchů na poloostrově. V únoru byl odsouzen k šesti a půl letům vězení se zvýšenou ostrahou.


Není zde článek celý?