Chcete miminko od Babiše? Premiérovy noviny otevřeně podporují jeho byznys. Ve shodě s vládou

Je to velmi bizarní situace. V novinách MF DNES, které patří předsedovi vlády Andreji Babišovi, vyšel hlavní článek o umělém oplodnění. O tom, že se chystá návrh, podle kterého by se měl zvýšit věk pro ženy, které mohou IVF podstoupit (a o dalších chystaných výhodách). Článek, který je pojednán na třech stranách listu návrh vůbec nezpochybňuje. Je to přitom přávě Andrej Babiš, kdo hned několik reprodukčních klinik a jemu se tudíž velmi hodí rozšiřování jeho vlastního byznysu. Je to bizarní? Ano. Ale také realita České republiky v roce 2018.

Obsahem článku jsou dvě avizované změny. Ženy, které budou moci jít na umělé oplodnění, by mohly být o jeden rok starší než dosud. Pak by měl být v novele obsažen také bonus pro ty ženy, které půjdou na umělé oplodnění před 35. rokem – získají jeden tzv. pokus zdarma. To všechno navrhne vládě ministr za Babišovo hnutí ANO Adam Vojtěch.

V článku se nikde nedočteme o rizicích nebo problematických aspektech uváděného výkonu. Zdravotní rizika přitom prokazatelně existují, velkou zátěží je také psychologická stránka. Z článku v MF DNES se ale zdá, že umělé oplodnění je něco jako zajít si k zubaři a dostat novou plombu.

Hned na začátku článku se dočteme následující: „Devatenáct pokusů o umělé oplodnění, dva potraty a jeden desetiletý syn. To je bilance jednačtyřicetileté Šárky z Prahy. Měla štěstí, otěhotněla na druhý pokus, pojišťovny hradí tři. Všechny další snahy o druhé dítě však selhaly, a tak si zbylých šestnáct pokusů hradila sama. Zaplatila 430 tisíc korun. Ministerstvo zdravotnictví teď chystá změny, které by jí ušetřily peníze a jiným ženám prodlouží šanci na otěhotnění.“

Ve skutečnost ale ministerstvo chystá takovou úpravu, kerá bude plně vyhovovat byznysu předsedy vlády – a jeho noviny o tom bez uzardění informují. A to dokonce natolik, že v textu citují jako nezávislého odborníka zaměstnance z kliniky Reprofit, která patří do společnosti FutureLife. Ta je součástí Babišova svěřenského fondu, skrze který premiér investuje do zdravotnictví. Tedy do resortu, který zároveň vede jeho ministr.

Do hledáčku Babišových médií se problematika IVF dostává poměrně často, věnovaly se mu například v době, kdy ministryně Michaela Marksová prosazovala, aby možnost umělého oplodnění získaly i ženy bez partnery. Hnutí ANO tuto myšlenku v tehdejší Sobotkově vládě samozřejmě podporovalo.

Andrej Babiš investuje do reprodukčních klinik už několik let. Jeho svěřenský fond nese název Hartenberg Holding. Do něho patří kliniky GynCentrum Praha, Reprofit, IVF Clinic, Iscare, Gennet nebo ReproMed. V České republice tak ovládá premiér přes čtyřicet procent trhu a na jeho reprodukční kliniky jezdí také čím dál tím víc cizinek.

Jen těžko si tak lze představit větší střet zájmů a absurdnější situaci: Babiš je premiérem, v jeho vládě sedí ministr zdravotnictví za jeho hnutí, který rozhoduje o podmínkách pro Babišovu firmu. A o tomto byznysu píší Babišovy noviny tak, aby celou věc jednoznačně podpořily. To je svět, jaký by těžo vymyslel i nějaký spisovatel sci-fi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?