Do USA byly vypraveny tři tankery s ruským LNG

Už tři tankery s ruským zkapalněným zemním plynem byly vyslány do USA, řekla oficiální mluvčí MZV RF Maria Zacharovová.

„Mimochodem, co se týče logiky, nesmíme zapomínat, že existuje. Při tom veškerém proudu negativismu z Washingtonu (na adresu RF) je opačným směrem kupodivu úspěšně posílán ruský zkapalněný zemní plyn. Během poslední doby minimálně tři tankery naplněné zkapalněným zemním plynem z naleziště Jamal SPG dorazily k americkým břehům,“ řekla Zacharovová na briefingu.

Jamal SPG realizuje projekt stavby závodu na zkapalňování zemního plynu na základně Jihotambejského naleziště. Akcionářemi jsou Novatek (50,1 %), Total (20 %), CNPC (20 %) a Fond Hedvábné cesty (9,9 %). V rámci projektu jsou naplánovány tři technologické linky s kapacitou 5,5 milionu tun každá a jedna téměř na 1 milion. První výrobní linka byla spuštěna v prosinci 2017, druhá letos začátkem srpna a provoz třetí má být zahájen v prosinci.

Předtím náměstek ministra energetiky Mark Menezes v kuloárech Atlantické rady řekl, že Spojené státy podporují projekty diverzifikace dodávek energie do Evropské unie, dokonce i tehdy, když se jich účastní ruské společnosti.


Není zde článek celý?