EU odmítla klíčový návrh Mayové o brexitu, informují média

Evropská unie odmítla klíčový návrh britské premiérky Theresy Mayové o brexitu, píší noviny The Sunday Times. Mayová předtím prohlásila, že strany odsouhlasily 95 % celkové dohody, přičemž Brusel a Londýn stále ještě nedokázaly překonat rozpory v několika otázkách, včetně otázky hranice mezi Severním Irskem a Irskem.

Ministr zahraničí Velké Británie Jeremy Hunt ale sdělil, že dohoda mezi jeho zemí a EU o brexitu bude schválena koncem listopadu.

Noviny také píší, že Mayová doufala ve sjednocení svého kabinetu a překonání „finálové překážky“ na jednáních s EU. Za tímto účelem navrhla vytvoření „nezávislého mechanismu“ na překonání „celního hlavolamu“. Někteří věřili, že takový mechanismus poskytne možnost vyhnout se přísné hranici se Severním Irskem.

V Bruselu ale prohlásili, že pouze Evropský soud může kontrolovat dodržování přijatých rozhodnutí. Bylo také oznámeno, že čtyři ministři, kteří byli proti brexitu, hodlají opustit vládu Mayové.

The Telegraph zase píše, že proti plánu Mayové budou hlasovat někteří euroskeptici z Konzervativní strany a členové Demokratické unionistické strany.
Velká Británie opustí EU 29. března 2019. Přechodné období ve vztazích s EU, které má být vyhlášeno v případě dosažení dohody o podmínkách brexitu, má trvat 21 měsíců. Do začátku roku 2021.


Není zde článek celý?