Expert: Vyloučení Íránu ze SWIFTu „urychlí globální dedolarizaci“

Pokud bude Írán umístěn na černou listinu finančního systému SWIFT, aby posloužil jako varování pro nepřátele Washingtonu, urychlí to dedolarizaci, řekl burzovní makléř Max Keiser pro televizní stanici RT.

SWIFT, systém, který zajišťuje převody plateb přes hranice mezi 11 000 finančními institucemi ve více než 200 zemích po celém světě, pozastavil služby od pondělka pro několik íránských bank, včetně íránské centrální banky. Toto rozhodnutí bylo učiněno jako výsledek tlaku ze strany USA a bylo americkým ministrem financí popsáno jako „správné rozhodnutí pro ochranu integrity mezinárodního finančního systému“.

„USA záhadně chtějí urychlit globální dedolarizaci za pomoci používání SWIFTu jako zbraně,“ řekl Keiser.

„Jaké to bude mít na globální úrovni důsledky je jasné. Rusko a Čína vyvíjejí alternativu SWIFTu a spolu s tím nakupují stovky tun zlata, aby tím vystoupily z amerického sevření. Toto urychlí globální dedolarizaci.“

Rusko během posledních let již prudce zvýšilo své zásoby zlata — v době, kdy se vztahy mezi Moskvou a Washingtonem zhoršovaly. Rusko také snížilo množství drženého amerického dluhu z březnové úrovně 96 miliard na květnovou úroveň 14,9 miliardy dolarů.

Nehledě na následky pro dolar v dlouhodobé perspektivě, Írán nyní čelí drastičtějším problémům v krátkodobé perspektivě. Bez přístupu ke SWIFTu země nemůže platit za import či přijímat peníze za export.

Írán musí jednat chytře a začít hromadit zlato nebo Bitcoiny, pokud se chce vyhnout nejhoršímu výpadku,“ řekl Keiser pro RT.

„Již chytře uzavírá bilaterální energetické dohody mimo dolarový systém, potřebuje ale přidat hodnotu své měně za pomoci zlatých rezerv a Bitcoinů“.


Není zde článek celý?