Experti Rusku předpověděli následky odmítnutí dolaru

Odmítnutí dolaru může pravděpodobně trochu ovlivnit ruské hospodářství, jsou přesvědčeni experti, kterých se dotázaly ruské noviny Izvestia.

Ekonomové počítají s tím, že odmítnutí dolaru může především zasáhnout velká města, protože právě tam se v oběhu nacházejí papírové dolary, kterých se v Rusku podle odhadů nahromadilo kolem 80 miliard. V oblasti bezhotovostního maloobchodního měnového styku je však riziko nižší.

Přitom odborníci uvedli, že pro obyvatelstvo jsou rizika v podstatě pouze teoretická kvůli potížím a potenciálním nevýhodám občanského obratu dolaru.

Podle slov zdrojů těchto novin jsou rizika pro vkladatele také minimální a v podstatě pochází ze strany USA, ale proti tomu budou vypracována příslušná opatření.

Experti dodali, že zahraniční odmítnutí dolaru bude potřebovat hodně času. S některými ze smluvních stran se možná nepodaří uzavřít nové dohody, dalším bude potřeba poskytnout cenovou kompenzaci na náhradu změny devizových kurzů.

Kromě toho ekonomové zdůrazňují, že nápad odmítnutí dolaru je motivován nepoškozením obyvatelstva, které drží depozit v cizí měně nebo v hotovosti, ale je odůvodněn ochrannými opatřeními pro případ dalších sankcí vůči Moskvě.

Vládní tisková služba prohlásila, že na otázce snížení závislosti ruského hospodářství na dolaru se pracuje, ale úplně odmítnutí americké měny není v plánu.


Není zde článek celý?