Halloween značně prohrává s Dušičkami, naznačuje průzkum v Česku

Dušičky jsou jedním z nejuctívanějších svátků v České republice. O nastávajícím víkendu se téměř čtyři pětiny Čechů chystají navštívit hřbitovy a uctít památku svých blízkých a 13 % obyvatel hodlá zůstat doma a vzpomenout na zemřelé zapálením svíčky.

Portál Eurozpravy.cz na základě průzkumu agentury IPSOS pro operátora T-Mobile uvádí, že počet lidí, kteří svátek zcela neslaví je dost nízký, pouze 9 %. Co se týče pravidelnosti návštěv hřbitovů, 45 % občanů navštěvuje hroby svých blízkých alespoň čtyřikrát ročně. Přitom velká vzdálenost hřbitovů podle portálu vůbec nehraje roli. Zejména každý 13. Čech o dušičkovém víkendu najezdí více než 250 km, více než 20 % lidí navštíví tři a více hřbitovy.

V průzkumu se zohledňuje i chování lidí během samotné návštěvy hřbitovů. Asi tři čtvrtiny lidí si na hřbitově nevšímá svých mobilů, přitom pouhých 1,3 procenta Čechů si na Dušičky hřbitovy fotí a tyto fotky pak sdílí na sociálních sítích.

Nejnavštěvovanějším hřbitovem jsou Olšanské hřbitovy v Praze, následují Ústřední hřbitovy v Olomouci a ve Slezské Ostravě. Se svátkem souvisí i růst návštěvnosti, který se zvýšil o 70 procent.

Ve stejnou dobu se slaví i Halloween, který je na rozdíl od tradičních dušičkových oslav vnímán především jako americký svátek. Kolem poloviny respondentů průzkumu uvedlo, že Halloween vůbec neslaví. Opakem jsou domácnosti s dětmi, kde každý pátý respondent poznamenal, že jeho dítě se účastní příprav souvisejících s tímto svátkem, zejména vyřezávání dýní, což provozuje kolem 15 procent lidí.


Není zde článek celý?