“Helpinksi” – Ostuda Bílého domu nebo záměr?

helsinki7. listopad 2018, © Michail Prouza
Komentáře a poznámky čtenářů k článkům na Internetu bývají mnohdy poučné, někdy zarážející, jindy zábavné a často zajímavé. Nezřídka zajímavější nebo zábavnější než článek samotný. Přiložená zpráva agentury RT z Washingtonu snad k banálním zprávám nepatří. Je pobuřující, je alarmující a u mnohých může vyvolat fyzickou nevolnost. Zatím vyvolala reakce, z nichž mnohé samotné stojí za vydání. Proto dnes uvádím jak volný překlad původní zprávy, tak i překlad malého vzorku stručných komentářů čtenářů RT z různých koutů světa. Malého proto, abych nebral příležitost českému čtenáři vyjádřit vlastními slovy možná totéž, co pocítili a už spontánně vyjádřili čtenáři anglické verze zprávy kdesi za mořem. V poznámkách si přispěvatelé často pohrávají s lehkými dvojsmysly a nadnesenými přesmyčkami anglických slov. Nevyrovnají se ale mistrovství zkratky českých lidových rétorů a bardů. Těším se na čtení pod čarou této zprávy z Washingtonu.

S pamětní medailí Bílého domu ze summitu Trumpa s Putinem v Helsinkách se jim pár věcí nepodařilo …

Bílý dům zjevně nemínil využít služeb editora návrhu před vydáním pamětní medaile ze schůzky Donalda Trumpa s ruským prezidentem Vladimírem Putinem v Helsinkách. A tak na již oficiálně vydané minci můžete najít nejméně tři „překlepy“.

helpinski

© www.whitehousegiftshop.com
Zdroj: https://www.rt.com/usa/443229-white-house-coins-blunder/

Snad jako jedna z prvních si toho všimla Alina Seljuchová, obchodní reportérka americké rozhlasové stanice NPR [National Public Radio], rodačka z Ruska. V úterý 6. listopadu poukázala na Tweeteru na to, že už samotné jméno hlavního města Finska, které historický summit hostilo, je na pamětní medaili v azbuce vyhláskováno chybně – [v přepisu] „Helpinski“ namísto „Helsinki“.

Alina Selyukh, ✔@alinaselyukh

Podívejte se na pamětní minci Bílého domu z Trumpova setkání s Putinem v Helsinkách. Zatím jsme našli v ruských nápisech 3 chyby, včetně jména „Helsinki“.

4:24 AM – Nov 6, 2018

Ano, zdá se, že jsou tam skutečně tři chyby, včetně nesprávného hláskování fráze „nová éra“ a další doslova do očí bijící zdvojená D ve slově „DDiplomatická“. I bez rusky mluvícího editora, už jen laciný Google překladač by vám ve vteřině řekl, kde je chyba …

Michele A. Berdy, ✔@MicheleBerdy

ing to @brendanmarkcole

ХЕЛЬПИНСКИЙ (Helpinský) místo Хельсинский (Helsinský) (přídavné jméno)

НОВОЕ ЭРА (NOVÉ ÉRA) místo Новая эра (Nová Éra)

ДДипломатическая история (DDiplomatická historie) misto Дипломатическая история 11:28 PM – Nov 6, 2018

Hmm, že by to byl nějaký kódovaný vzkaz Trumpovy administrativy? Nebo Trumpově administrativě? Nepochybně se brzo objeví konspiračni teoretik, který v tom vypátrá nějaké to spiknutí.

Todd Breasseale, ✔@TBreassealeDHS

Žádný exekutivní úřad v dějinách našeho velkého národa dosud nikdy nepotřeboval editora hláskování více než ted’. Dvakrát D v „ддипломатичный“ – to skutečně bolí.

Pravda, heslo „Udělejme znovu oficiální písemná prohlášení gramaticky správná“ [narážka naTrumpovo volební heslo “Make America Great Again” – “Udělejme znovu Ameriku Velkou”] by asi jakohashtag nebo nápis na čepicích řidičů náklaďáků moc nezabodovalo.

5:59 AM – Nov 6, 2018

Matt Steinglass, ✔@mattsteinglass

Má tohle být Trumpův způsob jak provokovat intelektuálské šprty? Dokonce v ruštině? Tady to máte – „ddiplomacy“, „Helpinsky“, a špatný rod v „new era“

Uživatelé Twitteru neotáleli a rychle si začali z těch ostudných chyb dělat legraci

Jessica Shortall, ✔@jessicashortall 

Krásné Helpinsky

6:05 AM – Nov 6, 2018

Irina@IrinaMikhale

Slyšela jsem, že v Helpinskách je v tomto ročním období krásně.

9:39 AM – Nov 6, 2018

Noah Sneider, ✔@NoahSneider

Jsme v Helpinskách na ddiplomatické misi

8:23 AM – Nov 6, 2018

Ale nebylo to jen ruské hláskování a gramatika, které unikly pozornosti návrhářů. Seljuchová si také všimla, že moudrý citát Trumpa “The past does not have to define our future” – „Minulost nemusí určovat naši budoucnost“ – vyražený na obvodu medaile spolu s datem 2. června 2018 Trump přeci pronesl ne v Helsinkách, ale při jeho setkání se severokorejským vůdcem Kim Jong-Unem v Singapuru, měsíc před Helsinkou schlůzkou. Hmm, že by v Helsinkách žádná moudrá myšlenka hodná zvěčnění na medaili nezazněla?

Je zajímavé, že se zatím nikdo z kritiků nepozastavil nad tím, že, na rozdíl od jména prezidenta Donalda J. Trumpa, ve jménu prezidenta Vladimíra V. Putina ignorovali jeho jméno po otci a odbyli ho kolokviálním “President Vladimir Putin”. Hmm …

Bezprostředně po přečtení zprávy agentury RT jsem se běžel o pocit svého hořkého zklamání podělit s kolegy. Nechtěli ale uvěřit. Utěšovali mně, že jsem musel naletět ne nějakou amatérskou fake news. Do ověřování zprávy jsem se pustil s přáním, aby měli pravdu. Že jsem skutečně jen někomu skočil na lep. Na oficielní stránce obchodu se suvenýry v Bílém domě jsem ale bohužel našel, že dnes, 7. listopadu, si tuhle zmrzačenou medaili mohu stále objednat zde: The White House Gift Shop.

Chybami obtěžkanou minci, která se už stala nedílnou součástí rozsáhlé sbírky památek na historické momenty Bílého domu, si můžete pořídit už za pouhých 100 US dolarů. A máte-li na útratu dalčích 175 dolarů, můžete si za ně nechat poslat výhodně se slevou „A Study In Genius – The Presidency of Donald J. Trump“ — sérii sedmi památečních medailí vydaných u příležitosti dalších sedmi historicky významných rozhodnutí D. J. Trumpa v Bílém domě.

Takto se se svým zklamáním vypořádávají první z čtenářů zprávy RT:

Manya_Manyun

Nejspíš cháska géniů generace nového tisíciletí, kterým jsme vždycky říkali, jak jsou ve všem a ze všech nejlepší …

Levin HighLeader       Manya_Manyun

To se může stát jen v Unhealthy States of America [Unhealthy = Nemocný]: Mají pravdu. To my to píšeme špatně – “Helsinky“!!! Nejvíc miluju Helpinski v červenci …

Sayer

To jsou ti lidé, kteří kážou zbytku světa jak máme žít …

MAGA88

Co můžeš čekat od země přivandrovalců kde standard individua běží na jih [upadá], aby se všichni mohli cítít na stejně “vysoké” úrovni?

kudram

Zeptej se občanů “Apemeriky” [ape = opice] kde leží Helsinky a jsem si jistá, že nanejvýš 1% z nás to bude vědět. Smutné – “Udělejme znovu Ameriku Velkou” … ještě obéznější … ještě více sádla … více cukru … více TV … více propagandy a kachen … více papírových peněz … podvodů a švindlů … a brambůrky navíc … VŠEHO NAVÍC [narážka na slogan McDonald’s“SuperSize your meal”]

Pilot681                           kudram

… a za 75 centů navíc dostaneš i pytlík na zvracení.

Sergey Agapov

Trump se zjevně nemohl dočkat aby tu medaili vydal. I já bych byl z toho bez sebe kdybych se mohl setkat se skutečným státníkem.

Alex Lazar

Obávám se, že to byl záměr. Jako výraz opovržení nad Rusy. I ten nejjednodušší wordprocesor, který lze zadarmo stáhnout z Internetu by si s tím snadno poradil. Nemůžu uvěřit, že by to byla náhoda.

HelenBLeader              Alex Lazar

Že by chtěli uškodit Trumpovi …?

paradocs

Z důvěrných britských zdrojů — je vysoce pravděpodobné, že v tom mají prsty agenti Kremlu

Vaf2

… asi součást sankcí proti Rusku …

VankaObserver

Co jiného můžeš od Američana čekat? Tuhle mi říká známý, obchodník s mincemi, že za ním přišel Američan se staroegyptskou mincí z roku 2000 před Kristem [BC]. „Kdo vám řekl, že je tak stará?“ „No dyt’ je to tady na ní napsaný: 2000 BC“.

Kaga1942

Konec tuposti americké vlády je v nedohlednu. Bez ohledu na to, která strana je u moci

Tony M

Jen 3 chyby? To není tak špatné …

VankaObserver

Trump na té minci vypadá jak negroid. Že by museli spěchat a předělali to ze zbylých O’Bambo medailí?

FatimaM334                 VankaObserver

…jo, a Putin tam vypadá jako předávkovaný botoxem – svými rysy silně připomíná Kim Jong Una. Snad to nebude ta medaile, kterou připravovali pro Trumpa aby jí před světem oslavil denuklearizaci Severní Koreje jako mistrovský výdobytek jeho diplomatického umění a šarmu? Protože pak ale po nějaké denuklearizaci ani pes neštěkl, vyretušovali ten trávník na Unově hlavě. Z šetření a retušování nikdy nic dobrého nevzejde …

Synic_Al

Nakupte těch mincí pro své děti a vnoučata. Za sto let budou mít cenu zlata. Tedy za předpokladu, že svět přežije vládu administrativy, která ty medaile vydává …

Methusellah

Konečně tady máme náhradu za papírový americký dollar!!! Říkejme mu Helpinski. Svět by měl zřídit mezinárodní mincovnu, začít razit tuto novou světovou měnu a směňovat ji za měny jednotlivých států. New World Order zkolaboval!

Mimochodem, mám starší ale velice dobře udržované auto. Prodám ho pouze za Helpinski. 1000H

Není zde článek celý?