Historik usvědčil Porošenka z přepisování dějin

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se snaží přepsat historii, když říká, že vojska Petra I. projevovala „nelidskou krutost“ během útoku na armádu hejtmana Ivana Mazepy. To prohlásil historik a publicista Alexandr Širokorad, informují Izvěstija.

Porošenko na svém Facebooku zveřejnil 2. listopadu post, kde tento den prohlásil za smuteční kvůli událostem v roce 1708. V tento den vojska Petra I. rozehnala vojska Ivana Mazepy, který ruského cara zradil, a zaútočila na jeho hlavní město. Při hovoru o těchto událostech Porošenko řekl, že moskevská vojska neměla slitování „ani se starými lidmi, ani se ženami, ani s dětmi“.

Širokorad prohlásil, že vojska Alexandra Menšikova se v té době nemohla zdržovat s popravováním lidí, jelikož se potřebovala připojit k hlavním silám Petra, které bojovaly proti Švédům.

„On (Menšikov — red.) neměl čas, aby někoho popravoval. Ruští dragouni, podle všeho, běželi nazpět. Měděná děla Mazepy brali sebou, a těžká děla z litiny utopili. Tak kde tam měli čas dělat nějaká hrozivé popravy,“ citují Izvěstija jeho komentář.

Historik zmínil, že pokusy přepsat historii na Ukrajině probíhají od roku 1991.


Není zde článek celý?