Historik vysvětlil, proč nebyl zrušen projekt Buran

Rozhodnutí o zrušení projektu Buran nebylo svého času přijato v souvislosti s potřebou velkých výdajů, domnívá se historik, kandidát technických věd, autor webu Buran.ru Vadim Lukaševič.

„Projekt Eněrgija-Buran vznikl v důsledku usnesení Rady ministrů a UV KSSS. Zrušit se dal stejným usnesením stejné úrovně. Podepsat ho měl ruský prezident Boris Jelcin, poněvadž realizace projektu byla zastavena v roce 1992. Všechno prostě nechali ležet. Avšak ani tohle nebylo možné bez žádného usnesení,“ řekl Lukaševič Sputniku.

Podle jeho slov nebyla příčinou zastavení projektu neochota vedení schválit toto politické rozhodnutí, ale nutnost nalezení po jeho schválení prostředků na likvidaci dluhů podniků této korporace a na utilizaci zařízení.

„Peníze nebyly vůbec žádné. Byly potřebné na utilizaci a uhašení všech dluhů,“ řekl Lukaševič.

Jediné dva dokumenty o zrušení projektu Buran, které objevil Lukaševič jako historik, bylo nařízení agentury Rosaviakosmos z roku 2002 o utilizaci materiálních zbytků projektů Buran a FZ 173 o federálním rozpočtu na rok 2005, kde v článku 122 byly Roskosmosu vyčleněny prostředky na částečnou úhradu výdajů na tento projekt.


Není zde článek celý?