Indonésie varovala před hrozbou neúspěchu smlouvy ohledně Su-35

Oficiální zástupce indonéského letectva Novyan Samiega promluvil o možném krachu smlouvy na nákup ruských stíhaček Su-35 z důvodu amerických sankcí. Taková informace byla zveřejněna na portálu uvádí Jane’s.

V případě, že Washington zavede přísná omezující opatření, bude Indonésie nucena najít si za ruské stíhačky náhradu. A nejvhodnější alternativou těchto strojů jsou, podle portálu, právě americké F-16.

Jak sám uvedl zástupce indonéského letectva, skutečnost, že smlouva je již podepsaná, nebude hrát žádnou roli.

Situace ohledně smlouvy

Již dříve média uvedla, že realizace smlouvy na dodávku jedenácti strojů Su-35 do Indonésie, která byla podepsána na začátku roku, byla odložena kvůli možným sankcím. Tyto sankce je Washington připraven zavést v rámci zákona O boji proti nepřátelům Ameriky prostřednictvím sankcí (CAATSA).

Ministr obrany Riamizarda Riachudu ale minulý měsíc oznámil, že Jakarta neplánuje kvůli nátlaku ruské stíhačky odmítnout. Poznamenal, že strany přistoupily k realizaci smlouvy, ale dodal, že Ministerstvo obrany Indonésie bude potřebovat vyřešit některé vnitřní otázky, které se týkají plateb. Riachudu přitom zdůraznil, že indonéská armáda brzy tyto stíhačky získá.

Společnost Rostec dále poznamenala, že smlouva nebyla odložena. Poté dodala, že Jakarta řeší „určité technické problémy“.

Su-35 je ruská víceúčelová stíhačka generace 4 ++, kterou vyvinula Vývojově-konstrukční kancelář Suchoj. Letadlo bylo uvedeno do provozu v roce 2014.


Není zde článek celý?