Janečkův účet: Nezákonně zničená firma žádá odškodnění 151 milionů

Premiér Andrej Babiš a odcházející ředitel Finanční správy Martin Janeček | FOTO: ČTK

Ředitel Finanční správy Martin Janeček za sebou zanechává otevřený účet v podobě hrozících škod státu za nezákonnou likvidaci desítek firem. V rámci seriálu deníku FORUM 24 Oběti Babišova režimu je jednou z nich společnost Tabák Plus, žádající odškodnění 151 milionů korun.

„Odchází s čistým stolem a žádné škody nezpůsobil, a pokud teď někteří do něj kopou, je to skutečně ubohé,“ bránil premiér Andrej Babiš ředitele Janečka, který oznámil rezignaci z „osobních důvodů“ koncem roku. Bohužel se mýlil. První firmy, poškozené nezákonnými postupy finančních úřadů při vydávání zajišťovacích příkazů, žádají po státu odškodnění. V konečném součtu může dosáhnout miliardových hodnot.

Zajišťováky za 250 milionů

Jedním z těchto případů, o kterém jako první informoval server Podnikatel, je brněnská společnost Tabák Plus, kterou zasáhl zátah celníků a berňáku v srpnu 2015. Úřady jí pomocí zajišťovacích příkazů zabavily část majetku za 105 milionů korun a zhruba 23 milionů na účtech, a prakticky okamžitě ji zlikvidovaly. Důvodem mělo být její údajné zapojení do karuselových podvodů s DPH. Celkový součet 29 zajišťovacích příkazů uvalených na firmu nakonec dosáhl téměř 250 milionů korun.

Důsledky bleskové exekuce tehdy kromě majitelů a zhruba devadesáti zaměstnanců na nějaký čas pocítili i obyvatelé Brna, jimž zkomplikovala využívání městské hromadné dopravy. Mezi zabaveným majetkem totiž byly i jízdenky MHD za 4,5 milionů korun, jelikož firma byla jejich hlavním distributorem do brněnských trafik.

Napadená společnost se začala bránit a vede se státem několik sporů. Dnes pravomocně uspěla v jednom z nich. Krajský soud v Brně rozhodl, že se úřady dopustily závažných procesních pochybení a zrušil jejich rozhodnutí neoprávněně poškozující firmu. Tento rozsudek nedávno potvrdil i Nejvyšší správní soud jakožto konečná instance.

Náhrada škody 151 milionů

S novým zjištěním přišel server iRozhlas (9. 11. 2018). Společnost Tabák Plus, která je stále v insolvenci, už nyní prostřednictvím insolvenčního správce žádá po státu nemalé odškodnění. Ministerstvo financí potvrdilo, že obdrželo žádost o náhradu škody ve výši 151 milionů korun. Dnes čeká na stanovisko Generálního finančního ředitelství, a poté bude posuzovat, zda firma splnila podmínky dané zákonem.

V čem úřady „závažně procesně“ pochybily? Zástupci zničené společnosti se proti postupu Specializovaného finančního úřadu, který vydal zajišťovací příkazy a nařídil exekuci, odvolali. Odvolací finanční ředitelství však postup úředníků posvětilo, a proto se firma obrátila na soud. Ten jí dal v této věci s konečnou platností za pravdu.

Hrubé procesní chyby 

Podle soudu spočívalo zásadní pochybení obou úřadů v tom, že firmě Tabák Plus fakticky neumožnily vznést námitky proti nařízené exekuci a v rozporu se zákonem se nemohla nijak bránit proti nařízeným zajišťovacím příkazům.

Rozhodnutí Odvolacího finanční ředitelství bylo podle krajského soudu zcela zmatečné a nereagovalo na podané odvolání, čímž se správce daně dopustil „hrubého a závažného porušení procesních práv žalobce“. Firma se totiž v odvolání ohrazovala proti nařízené exekuci, kdežto odvolací orgán nesmyslně posuzoval i jiná rozhodnutí finančního úřadu.

„Není na správci daně, aby zcela přetvořil obsah podání žalobce a z návrhu na odklad a zastavení exekuce vytvořil odvolání proti nijak blíže specifikovaným rozhodnutím,“ uvádí stanovisko soudu.

„Je to úspěch, ale jde jen o mezikrok. Celá kauza není ukončena. Je rozvinutá a je zahájeno několik řízení u různých instancí,“ uvedl k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu advokát Jakub Šotník, zastupující zlikvidovanou firmu.

Firma Tabák Plus není jediná

Společnost Tabák Plus není jediná, která u státu uplatňuje nárok na odškodnění kvůli nezákonným postupům Finanční správy.

Mezi prvními byla stavební firma Naryner Construction. Finanční správa jí zabavila 2,3 milionu korun kvůli údajně nedůvěryhodnému subdodavateli v obavě, že nebude schopna v budoucnu zaplatit DPH. Nejvyšší správní soud loni v listopadu její zajišťovací příkazy zrušil. Poukázal na to, že majitel firmy s úřady spolupracoval, nabídl ručení svým osobním majetkem, a proto pro takový krok státu nebyl důvod.

Zásah Finanční správy firmu téměř zničil. Stát jí už peníze vrátil i s úroky, nicméně společnost nepovažuje případ za uzavřený a chce se soudit o finanční odškodnění. Jednatel firmy Michal Kramoliš škodu vyčíslil na několikanásobek požadované daně.

Mediálně nejznámější je kauza společnosti FAU Přerov, po které úřady vymáhaly pomocí zajišťovacích příkazů dvakrát DPH ve výši 200 milionů korun za jeden údajný delikt. Podle loňského pravomocného rozhodnutí soudu v rozporu se zákonem.

„Vzniklá škoda bude teprve vyčíslena. Očekáváme, že se bude pohybovat okolo hodnoty firmy v den likvidace, tedy okolo miliardy korun,“ uvedl tehdy právní zástupce FAU Alfréd Šrámek a naznačil, že ji bude po státu vymáhat.

Nezákonný postup se nevyplatí

V tomto případě ještě probíhá vyšetřování kvůli podezření z daňového úniku. Problém však spočívá v tom, že pokud vůči FAU postupovala státní správa nezákonně, mělo by to fatální důsledky i v tom případě, kdyby byl prokázán trestný čin. Stát požadovaný dluh nejenže nevymůže, ale navíc bude muset platit náhradu škody za zničení firmy. Pokud by dále fungovala, mohla by při standardním vymáhání pohledávku státu zaplatit.

Podobných případů je víc a budou přibývat. Janečkova svatá válka se „zloději“ a „tuneláři“, které viděl na každém rohu, zanechala desítky nevinných obětí. Nezdá se však, že by to Janečkova kmotra Babiše příliš zajímalo. Nadále se veřejně opájí jeho úřednickou poctivostí a jeho odpovědnost za neblahou pověst Finanční správy nepřipouští.

Není zde článek celý?