Je dokázáno smrtelné nebezpečí smartphonů

Odborníci Národního toxikologického programu (NTP) v USA zjistili, že u krysích samců, kteří byli vystaveni působení radiového záření, používaného ve smartphonech s podporou sítí 2G a 3G, vznikly rakovinové nádory na srdci, v mozku a v nadledvinkách. Uvádí se to v tiskové zprávě MedicalXpress.

Během výzkumu byly myši a krysy umístěny ve speciálních boxech, v nichž byla zvířata vystavena působení radiofrekvencí po dobu dvou let nebo většinu jejich života. Ozařování trvalo kolem devíti hodin denně, přičemž 10minutové působení se střídalo s 10minutovou přestávkou.

Síla dávky záření se pohybovala od 1,5-6 wattů na kilogram hmotnosti krys do 2,5-10 wattů na 1 kg hmotnosti myší. Výzkum neobsahoval hodnocení působení záření používaného pro Wi-Fi a sítě 5G.

Nejnižší hladina působení v experimentu se rovná maximální úrovni účinku při používání mobilních telefonů. Je zřídka používána v obvyklých podmínkách. Podle slov vědců ozařování během výzkumu nelze přímo srovnávat s těmi dávkami, které ve skutečnosti dostávají lidé od smartphonů. U zvířat dochází k ozařování celého těla a u lidí k ozařování specifických tkání. Odborníci, kteří provedli rozbor výsledků experimentu, došli k závěru, že nádory vznikly právě následkem radiofrekvenčního záření.


Není zde článek celý?