Kleine Zeitung: Odhalení ruského špiona ve Vídni souvisí s kauzou Skripalových

Informace o ruském špionovi v rakouské armádě dodal z politických důvodů Londýn, píší rakouské noviny. Portál označilo Rakousko „brzdou“ sankcí proti Rusku.

Podle vojenských zdrojů zpravodajského portálu Kleine Zeiting mělo poskytnutí informací o ruském „krtkovi“ rakouským úřadům politické opodstatnění a souvisí s kauzou Skripalových.

Rakouské úřady obdržely informace o plukovníkovi rakouské armády pracujícím pro ruské tajné služby od svých kolegů z Velké Británie. Dříve Vídeň uváděla, že zdrojem těchto informací byl spřízněný stát.

Zpravodajský portál dodává, že naposledy Vídeň hromadně vyslala ruské diplomaty v březnu letošního roku, přičemž se těchto událostí zúčastnilo dalších 20 států. Velka Británie tehdy vyhostila 23 úředníků ruského velvyslanectví, další země včetně USA a Kanady přes 100 úředníků. Navíc Rakousko hraje roli „brzdy“ sankcí proti Rusku.

Dříve časopis Profil s odkazem na vlastní zdroje uvedl, že informace o ruském agentovi byla rakouským úřadům poskytnuta německou kontrarozvědkou.

Špionský skandál v Rakousku vypukl 9. listopadu, kdy úřady oznámily, že v armádě přes 20 let pracoval agent ruských tajných služeb. K tomu se vyjádřil rakouský kancléř Sebastian Kurz, který od Moskvy požadoval vysvětlení. Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová zrušila svou návštěvu Ruska naplánovanou na začátek prosince.

Ruské ministerstvo zahraničí obvinilo Rakousko z nepřijatelného přístupu k řešení konfliktu. V oficiálním vyjádření ruského ministerstva se hovoří, že Moskva se diví, proč se rakouští partneři rozhodli, že s Ruskem nebudou diskutovat o svých podezřeních, a rozhodli k „senzačnímu zveřejnění informací v médiích a veřejné žádosti o vysvětlení“.

11. listopadu noviny Kronen Zeitung informovaly, že v Rakousku byl objeven další ruský agent. Ukázalo se, že se jedna o důstojníka kontrarozvědky, který je podezřelý z předání tajných dokumentů do Moskvy. Jedná se o zaměstnance Spolkového úřadu pro ochranu ústavy a boje proti terorismu, který měl přístup k tajným materiálům.


Není zde článek celý?