Klub na obranu demokracie: Zabraňme společně přejmenování 17. listopadu

Ve středu 14. listopadu projednávala Poslanecká sněmovna PČR ve druhém čtení poslanecký návrh na změnu zákona č. 245/2000 Sb. o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu. Jde o změnu názvu státního svátku 17. listopadu z původního „17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii“ na „17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva“. Hned na počátku rozpravy se přihlásil ke slovu poslanec Miroslav Kalousek a seznámil poslance s výzvou Klubu na obranu demokracie „Zabraňme společně přejmenování 17. listopadu!“, vydanou 5. listopadu t.r. 

Autoři výzvy upozorňují, že výročí 17. listopadu znamená především 17. listopad 1989, jímž se pro českou společnost otevřela cesta od komunistické diktatury k parlamentní demokracii, právnímu státu a do rodiny západních demokratických států. Nevylučuje přitom vzpomenout i těch, kdo za svobodu a demokracii vystoupili na podzim roku 1939. Její plný text najdete zde.

Poslanec Kalousek v rozpravě sdělil, že se s textem výzvy velmi ztotožňuje a dává ho k dispozici pro informaci a k zamyšlení. Ke Kalouskovi se poté připojili ještě poslanec Pavel Žáček s tím, že s textem souhlasí a připojuje k němu svůj podpis, a poslankyně Miroslava Němcová.

K výzvě Klubu na obranu demokracie se od 5. listopadu připojilo celkem 2034 občanů. Mezi signatáři jsou mj. Petr Blažek, historik, Albert A. Černý, účastník 3. odboje a signatář Charty 77, Jiří Gruntorád, signatář Charty 77, knihovník, Tomáš Halík, profesor UK, Barbora Hrzánová, herečka, Petr Introvič, hudebník, Viktor Karlík, výtvarník, Jaroslav Samson Lenk, folkový a trampský zpěvák, Jan Litomiský, signatář Charty 77, bývalý poslanec ČNR a PS PČR, Radka Máchová, akrobatická pilotka, Pavel Nový, herec, Terezie Pokorná, šéfredaktorka Revolver Revue, Martin Procházka, profesor UK, Olga Sommerová, filmová dokumentaristka, Michal Suchánek, herec, Pavel Šafr, šéfredaktor Fora 24 a Revue Forum, Bára Štěpánová, herečka, Mirek Topolánek, bývalý předseda vlády ČR.

Autoři výzvy se obrátili s prosbou o podporu i na řadu poslanců a senátorů, kteří budou o osudu názvu státního svátku rozhodovat. Souhlas s návrhem KOD vyjádřili kromě tří výše zmíněných i senátoři Tomáš Goláň a Jiří Růžička. Žádný důvod ke změně názvu (stejně jako autoři výzvy) nevidí poslanci Martin Baxa, Petr Fiala a Petr Gazdík a senátoři Patrik Kunčar a Miloš Vystrčil. Poslanec Jan Čižinský se ve své odpovědi k věci nevyjádřil, poslankyně Markéta Pekarová Adamová sdělila, že klub TOP 09 bude o návrhu teprve jednat a dá autorům výzvy vědět. A poslanec Jan Farský vyjádřil se změnou názvu souhlas.

Klub na obranu demokracie bude podpisy na podporu svého stanoviska sbírat až do skončení legislativního procesu. A prosí čtenáře: podpořte nás svým podpisem! Můžete tak učinit zde.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?