Koalice popřela použití kazetové munice v Sýrii

Zprávy o použití koalicí v čele s USA kazetové munice v Sýrii neodpovídají skutečnosti, uvedl dnes ráno agentuře Sputnik mluvčí koalice Sean Ryan.

„Tato informace neodpovídá skutečnosti,“ řekl a zdůraznil, že letecké údery společné pohotovostní skupiny CJTF-OIR byly zaměřeny proti teroristům IS (teroristická organizace zakázaná v RF) ve střední části údolí řeky Eufrat a v souladu se zákony vedení války.

Agentura SANA dříve informovala o nasazení mezinárodní koalicí v čele s USA zakázané kazetové munice při náletech na město Hajin a vesnici Shafa v provincii Dajr az-Zaur v Sýrii. Podle zdrojů agentury měly tyto nálety za následek mrtvé a raněné civilisty.

Kazetová munice je zakázána příslušnou konvencí, kterou podepsalo přes sto států. USA, Rusko a řada dalších zemí se k ní nepřipojily.

Koalice útočí na město Hajin a vesnici Shafe v provincii Dajr az-Zaur pravidelně. Syrská média opakovaně informovala o tom, že koalice při leteckých útocích použila bílý fosfor.

Syrská vláda již vyzývala OSN, aby přijala opatření proti viníkům a zastavila nelegální pobyt koalice na jejím území. Zástupkyně Pentagonu tehdy uvedla, že americká koalice nezveřejňuje, jaká munice je v Sýrii použita, ale dodala, že odpovídá mezinárodním normám.


Není zde článek celý?