Komunista se diví, proč do Afgánistánu nevyvážíme obráběcí stroje jako za Husáka

Že si komunisté nepamatují, jak Hitler a Stalin uzavřeli pakt a rozdělili si Polsko, to je známo. Že nejsou rádi, když se jim připomene, jak si v 50. letech popravovali vlastní soudruhy a to včetně generálního tajemníka KSČ Slánského, to taky víme. Ale že už nevědí nic o době, kterou ještě musí většina členů jejich strany, nyní trochu přejmenované, osobně pamatovat, tomu těžko uvěříme.

Soudruh Michal Dieneš se v haló novinách nejdřív pustil do našich „žoldáků“ v Afghánistánu a pak pokračuje: „Jak je možné, že za jiných podmínek, a mám na mysli Husákův socialismus, jsme do Afghánistánu vyváželi obráběcí stroje, budovali textilky, energetická zařízení a různé investiční celky? Jejich mladí lidé u nás studovali, učili se a připravovali na budování své, v důsledku kolonialismu zaostalé vlasti. Importovali jsme tam mír a přátelství, hodnoty, které jsou ve výbavě socialismu. Jsou jeho imanentní součástí.“

K tomu ještě dodává něco, co ukazuje, kam už si myšlenkově troufají. Od verze „nebylo všechno špatné, přešli v podstatě k tvrzení, že „všechno bylo lepší“.

Dieneš píše: „Tahle cesta socialistického Československa neformovala teroristy a byla jediná správná. Nebyla přijatelná pro západní kapitalismus, dnes naše bratry v kapitálu. Oni přicházeli o trhy, o zisky, nadvládu.“

Tak k té historii. Afghánistán byl stabilní desítky let do roku 1973, kdy za vlády krále Zahira Šáha mezi lety 1933 a 1973 zažíval období stability. Pak došlo k puči, kdy byla vyhlášena republika.

Vůdce puče Muhammad Dáúd Chán byl ale během komunistického převratu svržen a zavražděn, stejně jako jeho rodina v roce 1978. Protože se tamní komunisté hádali mezi sebou, provedl Sovětský svaz 24. prosince 1978 invazi, při které byl zavražděn prezident Hafizulláh Amín a dosazena loutka Moskvy Babrak Karmal. Pak vypukla v zemi válka, která trvala devět let. Opozici podporovaly Spojené státy a s podporou přestali, když Sověti zemi opustili. V mocenském prázdnu se k moci dostalo krajně fundamentalistické hnutí Tálibán, které bylo svrženo až opozicí podporovanou Američany a dalšími zeměmi v roce 2001. Islamisté ale v boji pokračují.

Takže pokud se s. Dieneš ptá, proč nedodáváme do Aghánistánu obráběcí stroje a „investiční celky“ jako za Husáka, je potřeba mu připomenout, že vláda komunistů u nás skončila a skončila i v Afghánistánu. Byl to Sovětský svaz a tamní komunisté, kdo zemi uvrhli do chaosu a zničili.

K tomu obchodování mezi zeměmi míru a socialismu a zeměmi, kde se pokoušeli socialistické utopie vybudovat, nutno dodat, že tak výhodné to moc nebylo. Ani s hlavou tohoto seskupení.

Ruská federace jako nástupnický stát SSSR Česku dlužila 3,6 miliardy dolarů. Vláda premiéra Zemana dojednala splacení 70 procent dluhů a tuto pohledávku pak bez výběrového řízení prodala společnosti Falcon Capital za 22,5 procent této částky. Takže jsme ve velkém mínusu a to jsme ještě dopadli lépe, než jak to bylo v případě dluhů vůči bývalé NDR. Tam Rusko zaplatilo jen asi sedm procent.

České republice dlužil Afghánistán ke konci roku 2006 zhruba 81 milionů korun a tento dluh byl spolu s jinými dluhy vůči dalším státům (bylo jich 19 a šlo o 19 miliard dolarů) zemi na základě rozhodnutí Pařížského klubu odpuštěn.

Takhle skončila éra komunistického rozvratu, který stál na počátku rozvratu dnešního. Svět míru a socialismu obchodoval a my jsme na tom tratili peníze. Komunistům se ale pořád po něčem z minulosti stýská.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?