Krym požaduje po Ukrajině kompenzaci škod

Ukrajinská vláda je povinna Krymu kompenzovat škody, které mu za poslední roky v důsledku nepřátelské politiky vůči danému poloostrovu způsobila. Oznámil to Jurij Gempel, vedoucí krymského parlamentního výboru pro mezinárodní vztahy.

Již dříve Julija Tymošenková, šéfka ukrajinské politické strany Baťkivščyna, uvedla, že pokud zvítězí v prezidentských volbách na Ukrajině, bude po Rusku požadovat kompenzaci ztrát. Jedná se o škody, které byly údajně způsobeny ztrátou Donbasu a Krymu, jehož obyvatelé hlasovali v referendu pro to, aby nebyli závislí na ukrajinském Kyjevě. Tymošenková se domnívá, že by Ukrajinci mohli získat až 100 miliard eur.

„Krym se stal součástí Ruské federace v souladu se všemi mezinárodními normami a na základě vůle projevené lidem. Proto obyvatelé Krymu Ukrajině nic nedluží. Podle mého názoru je to právě naopak — Ukrajina by měla kompenzovat ztráty, které obyvatelé Krymu utrpěli v posledních letech v důsledku nepřátelské politiky současné kyjevské vlády. Hovoříme o energetické blokádě, uzavření Severokrymského kanálu či o potravinové a dopravní blokádě,“ vyjádřil svůj názor Gempel.


Není zde článek celý?